Szpitalowi wciąż grozi paraliż. 1 lutego 34 wypowiedzenia wejdą w życie. Lekarze czekają na ruch MZ

Autor: PAP • Źródło: PAP31 stycznia 2022 15:31

Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie - Prokocimiu wciąż grozi paraliż. Wypowiedzenia wycofało 20 lekarzy, ale 34 wciąż pozostają w mocy i wejdą w życie 1 lutego. Medycy czekają na odzew z Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

Szpitalowi wciąż grozi paraliż. 1 lutego 34 wypowiedzenia wejdą w życie. Lekarze czekają na ruch MZ
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
  • 20 lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu wycofało wypowiedzenia
  • Jednak 34 wymówienia wciąż są ważne. Wejdą z życie 1 lutego. Jeśli lekarze odejdą z pracy, szpital znajdzie w bardzo trudnej sytuacji, bo wypowiedzeń nie wycofała większość anestezjologów
  • - Jesteśmy optymistami, bo widzimy ruchy ze strony Ministerstwa Zdrowia, NFZ - twierdzi rzeczniczka szpitala.

Szpitalowi wciąż grozi paraliż. 1 lutego 34 wypowiedzenia wejdą w życie

Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu w Krakowie - Prokocimiu wciąż grozi paraliż. Wypowiedzenia wycofało 20 lekarzy, ale 34 wciąż pozostają w mocy i wejdą w życie 1 lutego. Medycy czekają na odzew z Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

Jak wynika z informacji przekazanych w poniedziałek PAP przez rzeczniczkę prasową szpitala dziecięcego w Prokocimiu Katarzynę Pokorną-Hryniszyn, 20 lekarzy wycofało wypowiedzenia. Oznacza to, że jeszcze 34 wymówienia są ważne i od 1 lutego, tylu specjalistów nie będzie już pracować w placówce. Wypowiedzeń nie wycofała większość anestezjologów. Od wtorku w szpitalu pozostałoby ich tylko sześciu.

Specjaliści mają czas do północy, aby zmienić zdanie. Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) USDK Agata Hałabuda, radiolog, podkreśliła, że lekarze czekają na odzew z Ministerstwa Zdrowia i NFZ, czekają na konkretny plan działania, spotkań i na wyższe wyceny kilkudziesięciu świadczeń medycznych.

- Jesteśmy optymistami, bo widzimy ruchy ze strony Ministerstwa Zdrowia, NFZ - powiedziała rzeczniczka szpitala.

Trwają rozmowy ostatniej szansy. "NFZ monitoruje sytuację"

We wtorek po południu dyrekcja szpitala prowadzi również rozmowy w urzędzie wojewódzkim na temat poprawy sytuacji finansowej lecznicy.

W piątek biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia poinformowało PAP, że małopolski oddział NFZ monitoruje sytuację w szpitalu i jest w kontakcie z jego dyrekcją, a także z prorektorem Collegium Medicum UJ, które jest organem założycielskim szpitala. W rozmowach uczestniczy też wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Lekarze z prokocimskiej placówki chcą poprawy warunków pracy i płacy, wyższej wyceny świadczeń medycznych. Pierwsze wypowiedzenia złożono we wrześniu. W grudniu chęć odejścia z placówki deklarowało ponad 100 specjalistów. Pod koniec grudnia nowa dyrekcja lecznicy zawarła porozumienie z medykami, co skutkowało wycofaniem ponad 20 wymówień. W pierwszej połowie stycznia w Warszawie odbyły się rozmowy dyrekcji USDK z ministrem zdrowia.

- Minister i dyrekcja szpitala będą teraz w częstszym kontakcie, będą omawiać różne procedury  - powiedziała wówczas po spotkaniu rzeczniczka szpitala.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze