Szpitalowi grozi zamknięcie. Radni apelują do MZ i NFZ o natychmiastowe kroki. "Mamy najgorsze finansowanie"
- Jeżeli nie zostaną podjęte radykalne kroki dające możliwość wsparcia finansowego, może dojść do zamknięcia działalności Szpitala Żywiec - pisze Rada Miejska w Żywcu, apelując o pomoc m.in. do ministra zdrowia, prezesa NFZ, wojewody i marszałka.

- Rada Miejska w Żywcu wystąpiła z apelem "dotyczącym potrzeby wsparcia działań zmierzających do zapewnienia dalszego funkcjonowania Szpitala Żywiec"
- Apel skierowano do ministra zdrowia, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wojewody śląskiego oraz marszałka woj. śląskiego
- Jak podkreśla rada, bez natychmiastowej pomocy szpitalowi w Żywcu grozi zamknięcie
- - Szpital ma najgorszy poziom finansowania w województwie śląskim oraz jeden z najgorszych w kraju - napisano w apelu
- Radnych wparli posłowie interpelując do Adama Niedzielskiego z pytaniami o finansowanie szpitala
Szpitalowi w Żywcu grozi zamknięcie. Radni zwrócili się z apelem do MZ I NFZ
Radni z Żywca podkreślili w apelu, że Szpital Żywiec stoi na krawędzi upadku, a fatalny przelicznik ryczałtowy oparty na wyliczeniach z 2015 r. i konieczność wprowadzania coraz to nowych ustawowych obowiązków płacowych bez odgórnego zabezpieczenia środków na ten cel spowodowało, że ma najgorszy poziom finansowania w województwie śląskim oraz jeden z najgorszych w kraju.
Radni w apelu przedstawili dla porównania przelicznik ryczałtowy w 2021 r. w przeliczeniu na jednego mieszkańca w sąsiednich powiatach.
Ryczałt ten po przeliczeniu na jednego mieszkańca w danych powiatach kształtuje się:
- Powiat żywiecki – Szpital Żywiec – 204,62 zł
- Powiat cieszyński – ZZOZ w Cieszynie – 308,73 zł
- Powiat wodzisławski – PP ZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim – 296,50 zł
- Powiat zawierciański – Szpital Powiatowy w Zawierciu – 321,06 zł
- Powiat oświęcimski – ZOZ Oświęcim – 291,93 zł,
- Powiat suski – ZOZ Sucha Beskidzka – 500,89 zł.
Wskazano też, że problemy Szpitala Żywiec koncentrują się głównie w dwóch obszarach:
- Braku przeliczenia ryczałtu PSZ w oparciu o faktyczne wykonanie oraz braku umów na realizowanie szerszego zakresu świadczeń takich jak np. neurologia (udary), czy chirurgia naczyniowa
- Konsekwencji narzucania konieczności wdrażania ustaw i rozporządzeń związanych z odgórnym kształtowaniem wynagrodzeń w służbie zdrowia, bez pełnego ich finansowania.
"Jeżeli nie zostaną podjęte radykalne kroki, może dojść do zamknięcia szpitala"
Podkreślono, że zarządzający Szpitalem Żywiec, we współdziałaniu z władzami powiatu podejmują ciągłe działania zmierzające do poprawy sytuacji, jednak niektóre sprawy wymagają interwencji, pomocy i wsparcia ze strony przedstawicieli najwyższych szczebli władzy.
- Jeżeli nie zostaną podjęte radykalne kroki dające możliwość wsparcia finansowego naszej placówki, może dojść do stanu skutkującego koniecznością przerwania świadczeń usług medycznych, a w ostateczności nawet do zamknięcia działalności Szpitala Żywiec - napisała Rada Miejska w Żywcu.
Interpelacja do ministra zdrowia ws. fatalnej sytuacji Szpitala Żywiec
Oprócz apelu Rady Miasta, do ministra zdrowia wpłynęła interpelacja posła z Koła Parlamentarnego Polska 2050 Mirosława Suchonia startującego z okręgu wyborczego z Bialska-Białej.
- Kierując się dramatycznym apelem Rady Miasta w Żywcu oraz głosami zaniepokojonych mieszkańców, zwracam się o podjęcie przez rząd i podległe instytucje pilnych działań zmierzających do wyjścia z kryzysowej sytuacji finansowej szpitala w Żywcu - czytamy w interpelacji.
Jak wskazał poseł, Szpital w Żywcu to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce, posiadająca 10 oddziałów, 6 poradni specjalistycznych i jest "jedyną placówką medyczną do ratowania zdrowia i życia ludzkiego w powiecie żywieckim".
W przesłanej interpelacji poseł prosi ministra zdrowia o odpowiedzi na 6 pytań:
- Czy ministerstwo zna sytuację szpitala w Żywcu?
- Z jakiego powodu dofinansowanie żywieckiego szpitala oparte jest o przelicznik ryczałtowy przyznany na podstawie wyliczeń z 2015 r.? Zaznaczę, że rozpoczęcie świadczenia usług zdrowotnych w powyższym szpitalu rozpoczęto 24 września 2020 r.
- Czy ministerstwo rozważa wprowadzenie zmian w rozliczaniu ryczałtu dla szpitali, tak aby zmniejszyć ogromne dysproporcje pomiędzy placówkami medycznymi oraz wprowadzić przelicznik w oparciu o faktyczne wykonanie świadczeń zdrowotnych?
- Z jakiego powodu szpital w Żywcu nie może zawierać umów na realizowanie szerszego zakresu świadczeń usług zdrowotnych, takich jak np. neurologia czy chirurgia naczyniowa?
- Z jakiego powodu szpital w Żywcu jest zmuszony do wdrażania ustaw i rozporządzeń związanych z wynagrodzeniami służby zdrowia bez pełnego ich finansowania?
- Z jakiego powodu pomimo ogromnego zaangażowania i wsparcia finansowego ze strony lokalnych władz oraz prywatnych partnerów w realizacji tej ogromnej inwestycji, jaką jest szpital w Żywcu, obecnie nie ma pomocy ze strony rządu w działaniach zmierzających do poprawy sytuacji finansowej szpitala?
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (4)