Szpitalowi grozi utrata płynności finansowej. Ujawniono niepokojące dane

Autor: oprac. KK • Źródło: naostro.pl, Rynek Zdrowia31 maja 2022 07:00

Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim ma liczne problemy, w tym zagrożenie utraty płynności finansowej. Placówka przedstawiła na dodatek ujemny wynik finansowy za rok 2021.

Szpitalowi grozi utrata płynności finansowej. Ujawniono niepokojące dane
Szpital boryka się z licznymi problemami (zdjęcie ilustracyjne). Fot. AdobeStock
  • Jak podaje naostro.info, Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim ma liczne problemy w tym m.in. ze skompletowaniem personelu medycznego pracującego na SOR-ze
  • Oprócz tego placówka ma także trudności z pozyskaniem fachowego personelu (lekarskiego – anestezjologów, nefrologów, internistów)
  • Zgodnie z przedstawionymi wynikami finansowymi, szpital uzyskał ujemny wynik finansowy za rok 2021, który wyniósł prawie minus 10 mln złotych – podkreśla naostro.info

Niepokojące dane finansowe szpitala

Do radnych powiatowych dotarły niepokojące dane dotyczące Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak relacjonuje portal naostro.info, informacje za rok 2021 zawarte w Informacji o przebiegu wykonania planu finansowego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej nie napawają optymizmem.

-  Sytuacja Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim jest nadal bardzo trudna. Szpital ciągle zmaga się z zagrożeniem utraty płynności finansowej, jednak wsparcie finansowe Powiatu Ostrowieckiego pozwoliło na ustabilizowanie sytuacji. W dalszym ciągu kwota przychodów nie pokrywa w pełni ponoszonych kosztów. Wycena procedur refundowanych w ramach kontraktu z NFZ jest niewystarczająca. Ponadto pogłębiają się braki i problemy z pozyskaniem personelu fachowego , zwłaszcza lekarzy: anestezjologów, internistów, nefrologów, neurologów i innych – portal zacytował dokument podpisany m.in. przez Tomasza Kopca, dyrektora naczelnego ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak wynika z tego samego dokumentu przedstawionego przez naostro.info, szpital ma problem pozyskaniem m.in. lekarzy specjalistów (anestezjologów, internistów, nefrologów, neurologów i innych), trudności ze skompletowaniem zespołu na SOR – te czynniki wpływają na dodatkowe wyższe koszty utrzymania oddziałów.

Problemy szpitala w liczbach

Zgodnie z treścią dokumentu, do którego dotarł portal naostro.info wynika również, że szpital ostrowiecki zakończył 2021 rok z ujemnym wynikiem finansowym – 9 776 422,21 zł.

Z kolei zobowiązania na dzień 31 grudnia 2021 roku wyniosły 64 883 977,64 zł, a zobowiązania wymagalne 12 410 080,81 zł.

Natomiast przychody finansowe w roku 2021 wyniosły 36 987,05 zł i były niższe od planowanych o 13 012,95 zł.

Podjęto także działania inwestycyjne w 2021 roku m.in.:

  • remont klatki schodowej i holu głównego w bloku A (sfinansowanego ze środków pochodzących z budżetu gminy Ostrowiec Świętokrzyski),
  • przebudowa pomieszczeń pracowni endoskopii,
  • remont pomieszczeń oddziału elektroradiologii,
  • przeprowadzono wydzielenie izolatki na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej,
  • rozpoczęto budowę lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum