Szpitalowi Pediatrycznemu w Bielsku-Białej nadal grozi utrata płynności finansowej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2021 15:35

Szpitalowi Pediatrycznemu w Bielsku-Białej zabraknie w tym roku nawet 10 mln zł na funkcjonowanie. Pisma w tej sprawie wysyłane są m.in. do premiera, ministra zdrowia, posłów, a także do samorządowców.

Szpitalowi Pediatrycznemu w Bielsku-Białej nadal grozi utrata płynności finansowej
Powiat udzielił Szpitalowi Pediatrycznemu w Bielsku-Białej pożyczki w wysokości 1 mln zł. Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Przypomnijmy: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej miał co miesiąc wypłacany ryczałt niezależnie od liczby wykonywanych świadczeń. Miesięcznie to było ponad 1,8 mln zł. W grudniu 2020 roku NFZ uzgodnił z placówką plany rzeczowo-finansowe, w styczniu podpisany został aneks do umowy, według którego finansowanie świadczeń zdrowotnych do połowy bieżącego roku miało się nie zmieniać.

Tymczasem 1 lutego okazało się, że finansowanie będzie odbywało się na zupełnie nowych zasadach i obejmie okres od początku 2021 roku. Nowe zasady to płacenie tylko za faktycznie wykonane świadczenia. Podczas pandemii pacjentów jest znacznie mniej, rodzice zgłaszają się z dziećmi tylko w ostateczności. Szpital nie miał pieniędzy nawet na to, by wypłacić w lutym wynagrodzenia personelowi. Pomogło starostwo. Powiat udzielił szpitalowi pożyczki na ten cel w wysokości 1 mln zł.

Urzędnicy alarmują, że szpitalowi nadal grozi utrata płynności finansowej. Pisma w tej sprawie wysyłane są m.in. do premiera, ministra zdrowia i posłów z terenu oraz do innych samorządowców.

Są już dane z wykonania usług medycznych w Szpitalu Pediatrycznym. W ostatnim miesiącu wyniosło ono ok. 72 proc., co oznacza, że według nowych zasad wprowadzonych przez ministerstwo w trakcie pandemii COVID-19, bielski „pediatryk” otrzyma za luty o ponad 0,5 mln zł mniej. W poprzednim miesiącu było to mniej o ok. 700 tys. zł. Urzędnicy alarmują, że w skali roku zabraknie ok. 10 mln zł na normalne funkcjonowanie placówki.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum