×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpitalom grozi zapaść finansowa. Utoną w długach za niewykonane świadczenia

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek Zdrowia07 grudnia 2021 14:56

Szpitale będą musiały zwracać pieniądze za niewykonane świadczenia z powodu pandemii, jednakże rosną też ceny usług, z których korzystają. W związku z tym szpitale liczą na umorzenia zobowiązań kontraktowych.

Szpitalom grozi zapaść finansowa. Utoną w długach za niewykonane świadczenia
Szpitale chcą umorzenia zaliczek. Fot. Shutterstock
  • Coraz więcej szpitali boryka się z problemami finansowymi. Jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski długi szpitali wynoszą już 20 mld złotych
  • Bez pomocy ze strony resortu zdrowia szpitalom będzie ciężko uporać się z zobowiązań finansowych
  • Dyrekcje placówek uważają, że jedynym skutecznym działaniem jest umorzenie zaliczek oraz realna wycena świadczeń

Czytaj: Karetki czekają po kilka godzin. W Szpitalu Specjalistycznym brakuje łóżek covidowych

Nowe obostrzenia. Kraska: zaszczepieni poza restrykcjami

Koronawirus. 7 grudnia. Ogromny wzrost zgonów i hospitalizacji. Kraska o najnowszych danych

Szpitale czeka oddawanie zaliczek

Podczas Jesiennej Konferencji Programowej Polskiej Federacji Szpitali minister Adam Niedzielski wyjaśnił, że długi szpitali wynoszą 20 mld złotych, z czego 3 mld złotych to zobowiązania wymagalne. Jak zaznacza prawo.pl, w nadchodzących dwóch latach szpitale będą borykać się z problemem związanym z zaliczkami na zakontraktowane, lecz nie wykonane świadczenia. Szef resortu zdrowia zarządził, by NFZ wypłacał placówkom 1/12 rocznego kontraktu co miesiąc.

Jednakże wielu placówkom nie udało się rozliczyć do końca roku, więc MZ umożliwiło rozliczenie w 2022 i 2023 roku. Informacja o tym, ile szpitali może mieć problemy będzie wiadomo po 10 grudnia, bo to termin, gdy placówki mogą wnioskować o rozliczenie w kolejnych okresach – przypomina prawo.pl.

Zdaniem Polskiej Federacji Szpitali najlepszym rozwiązaniem, które pomogłoby placówkom jest abolicja związana z wykonaniem kontraktu za określony czas.

- W odniesieniu do szpitali nie mogło się to bowiem łączyć z udzielaniem świadczeń lub realizacją procedur zdalnie, jak miało to miejsce w podstawowej opiece zdrowotnej czy ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Czas abolicji powinien być związany z nagłaśnianymi kolejnymi falami pandemicznymi – powiedział prezes PFSz Jarosław Fedorowski cytowany przez prawo.pl.

Sprawdź: 5 tys. dodatku dla personelu pomocniczego. "Potwarz w stosunku do całego środowiska"

Epidemiolodzy apelują o "radykalne działania". Większość członków Rady Medycznej jest za

MZ proponuje ustawę szpitalnictwa

Jak wielokrotnie zaznaczał resort zdrowia, większość zaliczek została skompensowana, ale resort raczej nie rozważa umarzania części zaliczek. Jednak rozważa za to zmianę finansowania pediatrii – np. rozważana jest możliwość finansowania świadczeń uwzględniając specyfikę realizacji przedmiotowych świadczeń.

Prawo.pl przypomina, że podczas Jesiennej Konferencji Programowej Polskiej Federacji Szpitali pojawiła się propozycja, by szpitale w trudnej sytuacji indywidualnie wnioskowały do NFZ o umorzenie zaliczek.

Minister Niedzielski zapowiedział na tej Konferencji, że projekt ustawy o rozwoju szpitalnictwa zostanie przekazany do konsultacji publicznych. Jej celem jest wskazanie gotowych procedur restrukturyzacji finansowej szpitali oraz umożliwienie przeprofilowania i konsolidacji placówek – brak konkretnych danych dotyczących kwot. Szpitale muszą się mierzyć z inflacją.

- Szpitale w naszej organizacji przekazały, że ich straty i zobowiązania rosną z 12 do 30 mln złotych. Ma na to wpływ nie tylko niemożność wykonywania świadczeń planowych ze względu za ograniczone przyjęcia spowodowane epidemią COVID-19, ale także wzrost cen mediów – wskazał Władysław Perchaluk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Bytomiu i prezes zarządu Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.

Zobacz też: Do 100 tys. zł za NOP-y. Fundusz Kompensacyjny w środę w Sejmie

Niedzielski: Potrzebna reforma szpitali, ale nie ma mowy o ich likwidacji

Reforma szpitali w toku

Przypomnijmy, w planowanej reformie szpitalnictwa Ministerstwo Zdrowia przewiduje, między innymi, utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali (to także jeden z elementów Polskiego Ładu w ochronie zdrowia). ARS zyska dość rozległe uprawnienia. Z jednej strony ma o zadbać o restrukturyzację placówek w najgorszej sytuacji finansowej, a z drugiej o rozwój tych w dobrej kondycji. Przypomnijmy, że szpitale zostaną podzielone (według ich sytuacji finansowej) na kategorie od A - dla najlepszych do D - dla najsłabszych.

- Chcemy podejść do mądrej restrukturyzacji szpitala. Co to oznacza? Po pierwsze, chcemy podejść do kategoryzacji szpitali opartej na ocenie finansowej, na ocenie standingu podmiotów. Kategoryzacji od A do D - powiedzmy od tych w najlepszej sytuacji finansowej, do tych o sytuacji finansowej bardzo trudnej. Na podstawie tej kategoryzacji będą wyciągane pewne wnioski i dalsze kroki - powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października).

Dodał także, że w przypadku niższych kategorii, placówki będą musiały przedstawić plan naprawczo-rozwojowy, który pomoże w dalszych działaniach.

Przeczytaj: Reforma szpitalnictwa. Gadomski: nie planujemy centralizacji

Ustawa o szpitalach. Miłkowski: trwają ostatnie prace. Konsultacje społeczne jeszcze w październiku?

Ważne zmiany w ustawie o jakości. Akredytacja szpitali nie dla prezesa NFZ

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze