Szpitalne posiłki na Facebooku

Autor: RZ, Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2014 09:18

Na Facebooku powstała strona poświęcona najbardziej kuriozalnym daniom, jakie pacjenci otrzymują w szpitalach.

W niecały miesiąc fanpage "Posiłki w szpitalach" zebrał prawie 22 tysiące fanów - informuje Głos Wielkopolski.

O szpitalnych posiłkach rynekzdrowia.pl pisał wielokrotnie. Okazało się, że szpitalne dzienne stawki żywieniowe dzieli niemała przepaść. W niektórych placówkach jest to kwota ok. 10 zł, polska średnia to 15-16 zł, górna granica to ok. 24 zł. W rozmowach z portalem rynekzdrowia.pl kilku dyrektorów szpitali, w których obowiązują najniższe stawki zauważyło, że problem być może rozwiązałoby współpłacenie. Dyrektorzy argumentowali również, że pacjent w swoim codziennym życiu również ponosi koszty żywienia.

Dr Adam Kozierkiewicz, ekspert rynku ochrony zdrowia ma wątpliwości, czy wzrost nakładów jednoznacznie przełożyłby się na jakość. - Szpitalna kuchnia nie zmieni swoich nawyków i sposobu przygotowywania posiłków tylko pod wpływem większych nakładów. Będzie produkowała mało smaczne posiłki, mimo że zgodne z normami i pod nadzorem dietetyków, którzy kontrolują ich wartości odżywcze. Podobnie firma cateringowa - mówi Adam Kozierkiewicz.

I ocenia, że w szpitalach powinna raczej dokonać się zmiana dotycząca kultury posiłków: większość pacjentów jest mobilna, nie ma zatem potrzeby, aby spożywali obiad w łóżku.

- Ci, którzy mogą opuścić salę chorych, powinni mieć możliwość jedzenia szpitalnych posiłków w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach na oddziałach lub korzystania z dobrych posiłków w szpitalnych barach czy restauracjach. O tym, jaki usługodawca się w nich utrzyma, zdecyduje już rynkowa konkurencja - uważa ekspert.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum