Szpitale zwlekają z podpisywaniem kontraktów

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 24 grudnia 2009 10:16

Szpitale powinny podpisać kontrakty z NFZ do 1 stycznia. Jak dotąd umowy zawarły placówki z zaledwie trzech regionów: Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Wielkopolski.

Szpitale zwlekają z podpisywaniem kontraktów
Z wyliczeń szpitali wynika, że proponowane kontrakty są za małe.

– W pozostałych regionach kontraktowanie przebiega dynamicznie – mówi Rzeczpospolitej Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik NFZ. I dodaje, że umowy Fundusz będzie podpisywać także na początku przyszłego roku.

Na 2010 r. fundusz zaproponował gorsze warunki kontraktów niż w mijającym. Właściciele szpitali: starostowie, burmistrzowie i prezydenci miast zapowiedzieli demonstrację pod siedzibą NFZ. Wtedy do negocjacji włączyło się Ministerstwo Zdrowia.

– Dostaliśmy obietnicę, że NFZ przeznaczy na szpitale 1,5 mld zł więcej, niż początkowo zapowiadano – mówi Marek Wojcik, dyrektor Związku Powiatów Polskich.

Zgodnie z zapowiedzią minister zdrowia Ewy Kopacz pieniądze mają trafić do szpitali m.in. ze środków przeznaczonych początkowo na leki. Fundusz nie będzie zaostrzał wymagań wobec szpitali. Ponadto wyższe mają być składki do NFZ za rolników. Resort zdrowia zapowiedział, że zmieni zasady ich naliczania.

Dzięki tym zabiegom kontrakty na 2010 rok mają być nie niższe niż w czerwcu 2009 r.. Decyzję o podpisaniu umów podejmą jednak sami dyrektorzy szpitali.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum