Szpitale zamykają oddziały przez brak lekarzy. W rok wydano 78 decyzji

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia, Rzeczpospolita03 stycznia 2023 11:30

Braki kadrowe coraz bardziej doskwierają szpitalom w całej Polsce. Jak sprawdziła "Rzeczpospolita", łącznie wydano w minionym roku co najmniej 78 decyzji o zawieszeniu oddziałów z przyczyn kadrowych. W 10 na 13 województw (z których gazeta otrzymała dane) co najmniej jeden oddział nie pracował z tego powodu.

Szpitale zamykają oddziały przez brak lekarzy. W rok wydano 78 decyzji
W 2022 r. wydano co najmniej 78 decyzji o zawieszeniu oddziałów z przyczyn kadrowych Fot. Shutterstock
  • Szpitale w całej Polsce borykają się z brakami personelu medycznego. W skrajnych przypadkach zmuszone są z tego powodu zawieszać działalność całych oddziałów
  • Jak sprawdziła "Rzeczpospolita", łącznie wydano w minionym roku co najmniej 78 decyzji o zawieszeniu oddziałów z przyczyn kadrowych
  • Tylko w trzech z 13 województw - woj. mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim - nie było szpitala, który wstrzymałby pracę oddziału 
  • Po nowym roku kolejne szpitale stanęły pod ścianą. Zawieszają, a nawet likwidują oddziały i poradnie 

Personel złożył wypowiedzenia, oddział nie pracuje. Kolejne szpitale mają kłopoty kadrowe

W Katowicach braki kadrowe spowodowały, że Okręgowy Szpital Kolejowy od stycznia 2023 nie realizuje usług medycznych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. - Pozyskanie lekarzy pierwszego kontaktu w zasadzie jest niemożliwe - przyznaje Adam Trzebinczyk, dyrektor placówki.

Dlatego zarządzający postanowili skupić się nad rozwojem okulistyki, z zakresu której mogą pochwalić się wybitnymi specjalistami i osiągnięciami. Aktualnie trwa proces reorganizacji oraz dostosowania infrastruktury do potrzeb rozwoju wysokospecjalistycznych usług medycznych.

Z kolei na trzy miesiące działalność oddziału pediatrycznego zawiesił Szpital Śląski w Cieszynie. Z tych samych powodów, „braku kadry medycznej, koniecznej do zabezpieczenia udzielania świadczeń”.

To nie koniec. Po złożeniu wypowiedzeń przez lekarzy od 1 stycznia na dobre już przestał działać oddział kardiologiczny Szpitala Kolejowego w Wilkowicach w pow. bielskim. To kolejny - po neurologii - zamykany oddział w tej placówce.

O dodatkowe cztery miesiące - do końca kwietnia 2023 - wydłużone zostało zawieszenie pracy oddziału otolaryngologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Także z przyczyn kadrowych. Lecznicy nie udało się pozyskać lekarzy-specjalistów.

Szpitale z woj. śląskiego nie są w tym jednak odosobnione. Placówki w całej Polsce borykają się z brakami personelu medycznego. W skrajnych przypadkach zmuszone są z tego powodu zawieszać działalność całych oddziałów.

Co najmniej 78 decyzji w 2022 roku. W 10 województwach oddziały były zawieszane 

Łącznie wydano w minionym roku co najmniej 78 decyzji o zawieszeniu oddziałów z przyczyn kadrowych - sprawdziła "Rzeczpospolita".

Tylko w trzech z 13 województw (z których gazeta otrzymała dane) - mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim - nie było szpitala, który wstrzymałby pracę oddziału. Przy czym, jak poinformowano dziennikarkę  gazety w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, ważą się losy jednej z placówek, która zgłosiła problem z obsadzeniem kadry lekarskiej w oddziale ginekologiczno-położniczym i noworodków.

Z kolei w 10 na 13 województw (z których gazeta otrzymała dane) co najmniej jeden oddział nie pracował w minionym roku z powodów związanych z brakiem personelu.

Z informacji uzyskanych przez gazetę z urzędów wojewódzkich wynikało, że w pojedynczych przypadkach zawieszenia dotyczyły kilku dni, zdecydowanie częstszym przypadkiem były jednak te trwające od kilku tygodni do miesięcy.

Zdarzało się również, że ten sam szpital miał problemy z zapewnieniem personelu na kilku oddziałach. Były przypadki przedłużania decyzji dotyczących tych samych oddziałów, stąd realna liczba oddziałów, które musiały wstrzymać pracę, może być nieco mniejsza niż liczba wydanych decyzji. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum