Szpitale wydają na wynagrodzenia już 80 proc. budżetu

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2019 19:48

Wydatki NFZ na świadczenia zdrowotne wzrastają, ale szpitale i przychodnie wcale nie leczą więcej pacjentów. Pieniądze ze składki pochłaniają wynagrodzenia lekarzy i pielęgniarek.

Szpitale wydają na wynagrodzenia już 80 proc. budżetu
Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Dyrektorzy szpitali twierdzą, że w ciągu ostatnich dwóch lat każde zwiększone finansowanie z NFZ, przeznaczali na pensje. Beata Głąb - Bełtowicz, wicedyrektor ds. finansowych Szpitala Specjalistycznego w Krakowie i współautorka tegorocznego raportu poświęconego szpitalom powiatowym twierdzi, że każde zwiększone nagle finansowanie, jakie płynęło z NFZ do szpitali, przeznaczano na pensje. Te stanowią już 80 proc. budżetu szpitali. - Nie wydaliśmy tych pieniędzy ani na lepsze materiały dla pacjentów, ani na lepsze leki itp. - podkreśla.

Specjaliści od ochrony zdrowia podkreślają, że z jednej strony to dobrze, że udało się zatrzymać w kraju lekarzy i pielęgniarki, którzy wyjeżdżali wcześniej za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków pracy. Z drugiej zaś strony, pozycja tych grup zawodowych jest na tyle mocna, że co chwila przychodzą po podwyżki do dyrektora, strasząc, że w razie ich braku, odejdą do konkurencji - komentuje portal prawo.pl.

Czytaj: prawo.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum