Szpitale znów wstrzymują przyjęcia. Ruszają oddziały covidowe

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia26 września 2021 08:23

Szpitale wstrzymują przyjęcia. Powodem jest konieczność przekształcania oddziałów na zakaźne z łóżkami dla chorych na COVID-19. Dla przykładu szpital w Puławach nie przyjmuje już pacjentów pulmonologicznych z typowymi chorobami. Wraz z tzw. czwartą falą koronawirusa mogą powrócić w kraju problemy z dostępem do ochrony zdrowia.

Czwarta fala. Znowy potrzebne są kolejne łożka dla pacjentów covidowych. Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Pawilon "C" w SPZOZ w Puławach zostanie w całości przeznaczony na leczenie pacjentów z koronawirusem
  • W szpitalach konieczne staje się zwiększanie liczby łóżek covidowych, co wymaga zatrzymywania pracy części oddziałów przeznaczonych dla pacjentów z innymi chorobami
  • Na Lubelszczyźnie w czwartek zajętych było już 40 proc. łóżek covidowych, a na Podkarpaciu 34 proc. To województwa z najniższym w kraju poziomem wyszczepienia mieszkańców przeciw koronawirusowi
  • Z danych zebranych z różnych województw jeszcze w połowie września wynikało, że pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 to w przytłaczającej większości osoby niezaszczepione

Szpital w Puławach: z łóżek pulmonologicznych na covidowe

SPZOZ w Puławach posiada m.in. pawilon "C", który jest osobnym budynkiem z oddziałem zakaźnym. Zostanie w całości przeznaczony na leczenie pacjentów z koronawirusem.

- Nie możemy już przyjmować pacjentów pulmonologicznych. Mamy już zajęte drugie piętro, które jest covidowe, a że jest więcej przyjęć pacjentów covidowych, to nie możemy przyjmować pulmonologicznych - powiedziała w piątek PAP specjalista chorób wewnętrznych, lekarz SP ZOZ w Puławach Agnieszka Irgas.

Obecnie w puławskim szpitalu przebywa 11 pacjentów z COVID-19. Nikt nie znajduje się pod respiratorem.

W marcu 2020 r. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach został przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. Od października 2020 r. do maja 2021 r. SP ZOZ w Puławach pełnił funkcję tzw. szpitala koordynacyjnego. Od września 2020 r. do maja 2021 r. był szpitalem szpitala III poziomu zabezpieczenia i udzielał pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2 świadczeń podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej.

Czwarta fala ruszyła. W kraju rośnie liczba zajętych łóżek covidowych

Wraz z nabieraniem tempa przez tzw. czwartą falę Covid-19 konieczne staje się zwiększanie liczby łóżek covidowych, co jednak na dalszym etapie wymaga zatrzymywania pracy części oddziałów przeznaczonych dla pacjentów z innymi chorobami.

Liczba przygotowywanych i zajętych łóżek covidowych rośnie. W piątek, 24 września Ministerstwo Zdrowia informowało o 6 255 łóżkach przygotowanych dla pacjentów covidowych, z czego zajętych było 1 258. Dla porównania 1 września szpitale dysponowały 6 002 łożkami dla chorych z Covid-19, zajętych było 475.

Jak informował w czwartek 23 września rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz na Lubelszczyźnie zajętych jest już 40 proc. łóżek covidowych, a na Podkarpaciu 34 proc. To województwa z najniższym w kraju poziomem wyszczepienia mieszkańców przeciw koronawirusowi. Jak dodał rzecznik, wojewodowie obu regionów podjęli już stosowne kroki, aby zwiększyć systematycznie bazę łóżkową.

- W pozostałych regionach, gdzie tych szczepień jest więcej sytuacja wygląda w miarę dobrze, tzn. obłożenie łóżek szpitalnych jest na poziomie 8-10 czy kilkunastu procent - podał Andrusiewcz.

Na pytanie czy to oznacza przywracanie w tych regionach "uśpionych" szpitali tymczasowych Andrusiewicz odpowiedział: - W ciągu kilku dni jesteśmy w stanie przywrócić do funkcjonowania ponad 11 tys. łóżek, tzn. ta baza łóżkowa będzie rozszerzona do ponad 11 tys. i w kolejnych dniach jesteśmy w stanie przywracać kolejne. Oczywiście, to nie będzie się działo z automatu, ale zarządzeniem ministra zdrowia.

Czytaj: W dwóch województwach zajętych jest już 40 proc. łóżek covidowych

W szpitalach covidowych prawie wyłącznie osoby niezaszczepione

W piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o 813 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W województwie lubelskim były to 132 przypadki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, powiedział na konferencji prasowej, że "w najbliższych dniach czy najbliższych tygodniach trzeba się spodziewać, że przekroczymy w ciągu jednego z dni liczbę tysiąca zakażeń koronawirusem, ale też powoli średnia zakażeń będzie do tego poziomu tysiąc dążyła".

"Średni poziom pewnie się zrealizuje pod koniec września, czyli w kolejnym tygodniu, natomiast dzienne przekroczenie tysiąca może mieć miejsce w tym tygodniu" - prognozował Niedzielski. Na szczęście te przewidywania się nie sprawdziły, ale przyrost zakażeń, m.in. ze względu na porę roku, ale i brak odporności zbiorowej, jest nie do powstrzymania.

Czytaj: W tym tygodniu nawet 1000 zakażeń dziennie. Minister zdrowia ostrzega

Z danych zebranych z różnych województw jeszcze w połowie września wynikało, że pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 to w przytłaczającej większości osoby niezaszczepione.

16 września rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu Urszula Małecka informowała, że w tym największym w regionie szpitalu zakaźnym hospitalizowanych było 41 osób zakażonych koronawirusem. - Osoby, które są leczone w naszym szpitalu nie były szczepione. Wyraźnie widać, że ciężki przebieg COVID-19 dotyczy pacjentów, którzy nie zdecydowali się na szczepienie - mówiła Małecka.

W tym samym dniu w szpitalu Szczytnie w szpitalu tymczasowym znajdowało się 17 pacjentów z COVID-19. Spośród nich 14 osób było niezaszczepionych. Czterech pacjentów miało prowadzoną wentylację mechaniczną płuc, w tej grupie wszyscy byli niezaszczepieni. 

Także w tym samym dniu w szpitalu w Bolesławcu przebywało12 pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego jeden leżał pod respiratorem. Żaden z pacjentów nie był wcześniej zaszczepiony.

Czytaj: Chorzy na COVID-19 leżący w szpitalach. Dane nie pozostawiają złudzeń: to w większości niezaszczepieni

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum