Szpitale w sieci = oszczędność i racjonalizacja

Autor: DK, Dziennik Gazeta Prawna • • 25 października 2010 13:23

Działające w jednym regionie placówki powinny razem kupować sprzęt i usługi oraz wspólnie zatrudniać specjalistów - zakładają projekty ustawy o sieci szpitali.

Szpitale w sieci = oszczędność i racjonalizacja

Pod koniec ubiegłego tygodnia w Sejmie został oficjalnie zarejestrowany projekt ustawy o sieci szpitali złożony przez PiS. Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, podobny projekt przygotowuje także Ministerstwo Zdrowia. Placówki mają na tym zaoszczędzić nawet kilkaset mln zł rocznie.

Oba projekty zakładają, że działające w jednym regionie szpitale będą ściśle ze sobą współpracowały. Mają m.in. wspólnie zamawiać leki i sprzęt medyczny, a także dbać o to, aby nie dublować się w działaniach, np. nie prowadzić niepotrzebnie takich samych oddziałów. Informacjami oraz doświadczeniem wymieniałyby się w specjalnych, powołanych do tego celu komisjach regionalnych. W każdej takiej komisji zasiadaliby reprezentanci placówek oraz władz samorządowych, którym podlegają.

Sieci inspirowane przez samorządy działają już w niektórych województwach. W kwietniu 2009 powstało np. Wielkopolskie Porozumienie Powiatów i Szpitali Przekształconych w Spółki, powołane przez powiaty: poznański, rawicki, pleszewski i wrzesiński w celu współpracy, koordynacji działań i wymiany doświadczeń.

– Porozumienie powstało, aby wspólnie negocjować kontrakty z płatnikiem, zabiegać o swoje interesy, wymieniać doświadczenia, porównywać rozwiązania stosowane w naszych placówkach w celu wybrania najlepszego modelu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Janusz Atłachowicz, prezes Szpitala Powiatowego w Rawiczu Sp. z o.o.

– Chodzi też o wymianę informacji: w co inwestować, co poprawiać, co rozwijać,  żeby nie dublować oferty. Planowaliśmy również wspólne przetargi na leki, co pozwoliłoby na znaczne oszczędności. Na razie odbyły się dwa – dodaje Janusz Atłachowicz.

Starostowie powiatowi i prezesi spółek szpitalnych w Wielkopolsce mają też inny wspólny cel: pozyskiwanie dodatkowych środków zewnętrznych na rozwój szpitali, rozszerzanie zakresu i podnoszenie jakości świadczonych usług medycznych oraz przystosowanie szpitali do standardów Ministerstwa Zdrowia do 2012 roku.

Przykładów współpracy pomiędzy szpitalami jest na terenie całego kraju przynajmniej kilkanaście. Zdaniem Bolesława Piechy (PiS), byłego wiceministra zdrowia, sieci mogą uporządkować szpitalnictwo, w którym brakuje łóżek długoterminowych, a jest nadmiar np. okulistycznych. Zdaniem ekspertów zdarza się też np., że szpitale niepotrzebnie kupują bardzo drogi sprzęt.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum