Szpitale w coraz większych (finansowych) kłopotach

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2010 15:30

Do końca maja publiczne szpitale potrzebowały o ponad 150 proc. więcej środków niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zdaniem specjalistów rok 2010 będzie krytyczny dla ochrony zdrowia.

Jak wynika z dany przedstawionych przez firmę Electus, która zajmuje się obsługą finansową szpitali, zapotrzebowanie na środki finansowe zgłoszone przez państwowe szpitale publiczne do końca maja tego roku wzrosło o 156 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2009 roku.

Placówki  potrzebują coraz więcej środków na utrzymanie płynności oraz obsługę swojego zadłużenia. Do maja tego roku szpitale zgłosiły firmie zapotrzebowanie na ponad 223 mln złotych. Tymczasem w tym samym okresie 2009 r. było to niecałe 88 mln złotych.

Największe zapotrzebowanie na gotówkę, zarówno w ubiegłym jak i w tym roku, wykazuje województwo mazowieckie. Pieniędzy potrzebowały też szpitale z województw: świętokrzyskiego oraz zachodniopomorskiego.

Najbardziej niepokoi ekspertów, że w szpitalach wzrastają zobowiązania wymagalne. W minionym kwartale wartość takich zobowiązań wyniosła 2,41 mld zł, czyli o 7,8 proc. więcej niż w ostatnich trzech miesiącach minionego roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum