Szpitale przesuwają terminy zabiegów na przyszły rok, bo...

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 08 września 2009 10:00

NFZ nie płaci za tegoroczne tzw. nadwykonania. Szpitale domagają się pieniędzy na drodze sądowej. Pacjenci mogą spodziewać się wyznaczenia późniejszych terminów operacji.

Szpitale przesuwają terminy operacji na 2010 rok, bo NFZ nie płaci im za tegoroczne tzw. nadwykonania – informuje Gazeta Prawna.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 we Wrocławiu od stycznia do lipca wykonywał świadczenia ponad limit. NFZ powinien za nie zapłacić 9 mln zł. Część z tej kwoty zostanie zmniejszona o niewykonania, jakie powstały na niektórych oddziałach. Ale zapłaty pozostałej części placówka bedzie się domagać na drodze sądowej.

Już 112 szpitali złożyło pozwy sądowe przeciw NFZ za zapłatę nadwykonań, które powstały tylko w I półroczu tego roku. Łącznie domagają się 172 mln zł.

Szpitale zapowiadają przesunięcia planowych zabiegów.

– Tam, gdzie stan zdrowia pacjentów będzie na to pozwalał, będą wyznaczane późniejsze terminy operacji i zabiegów. W pierwszej kolejności zamierzamy ograniczyć przyjmowanie pacjentów na odział ginekologii i chirurgii. Nie będzie żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o pacjentów z zagrożeniem zdrowia lub życia –  obiecuje Andrzej Zbęd, dyrektor wrocławskiej lecznicy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum