Szpitale przeciwko kategoryzacji. Do placówek z najgorszą oceną wejdzie komisarz
Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego sprzeciwia się ustawie o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. - Powodem jest wprowadzenie kategoryzacji szpitali, w efekcie której do placówek najgorzej ocenionych wprowadzony byłby komisarz - argumentują przedstawiciele organizacji.

- Projekt ustawy o modernizacji i poprawie szpitalnictwa przewiduje przeprowadzenie co 3 lata oceny wszystkich szpitali
- Placówki zostaną odpowiednio zaklasyfikowane do kategorii A, B, C, D – najniższa z nich oznacza, wszczęcie postępowania naprawczo-rozwojowego i wprowadzenie komisarza
- Przeciwny temu projektowi jest Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, o czym poinformowano w oficjalnym stanowisku
- Powodem jest wprowadzenie kategoryzacji szpitali, w efekcie której do placówek najgorzej ocenionych wprowadzony byłby komisarz - argumentuje organizacja
- Zgodnie z danymi z 2020 roku przygotowanym przez Związek Miast Polskich w regionie 11 szpitali dostanie kategorię C, a trzy najgorszą - D
Reforma szpitali. Placówki obawiają się kategoryzacji
Zgodnie z projektowaną ustawą o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa co 3 lata będzie przeprowadzana ocena wszystkich szpitali. Zaklasyfikowanie placówek do kategorii D oznacza wprowadzenie przez prezesa Agencji Rozwoju Szpitali postępowania naprawczo-rozwojowe.
Temat wywołuje wiele kontrowersji. Przeciwny temu rozwiązaniu jest Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. Zwraca uwagę na fakt, że wspominane postępowanie oznacza także powoływanie i odwoływanie kierownika szpitala przez prezesa ARS.
- W praktyce samorządy, do których należą szpitale z najniższą kategorią, stracą władzę nad swoją własnością – poinformował Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.
Zgodnie z danymi z 2020 roku przygotowanym przez Związek Miast Polskich kategoryzacja szpitali w woj. śląskim przedstawia się w następujący sposób:
- Kategoria D dotyczyć będzie trzech szpitali ZSzPWŚ:
- Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu,
- Sosnowiecki Szpital Miejski,
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lublińcu.
- Kategoria C:
- Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie,
- Szpital Murcki w Katowicach,
- Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej,
- Zespół opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach,
- Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich,
- Szpital Śląski w Cieszynie,
- Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Myszkowie,
- Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach,
- Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej,
- Szpital nr 2 W Mysłowicach,
- Szpital w Pyskowicach.
Kategoryzacja i autoryzacja szpitali
Związek szpitali przypomina, że rzeczony projekt ustawy posłuży się wynikami finansowymi uzyskanymi w 2022 roku. Tym samym oznacza to, że dotyczyć to będzie wielu placówek, których działalność była determinowana przez pandemię koronawirusa.
W związku z powyższym jednym z ważniejszych kryteriów stanie się zysk, który jest weryfikowany jak w spółkach prawa handlowego – przypominają Szpitale Powiatowe.
- W kryteriach nie ma wskaźników jakości opartych o ISO, akredytację i certyfikacje. Brakuje też współczynnika dostępności, jak kolejki oczekujących czy współczynnika kompleksowości, czyli analizy struktury/potencjału szpitala – podkreśla Jerzy Szafranowicz, wiceprezes Związku i dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.
Co oznaczają kategorie w ustawie o szpitalnictwie?
Zgodnie z projektem ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictw przewidywane kategorie to:
Kategoria A będzie przyznana szpitalom w dobrej sytuacji finansowej, które spełniają poniższe warunki:
- wskaźnik rentowności działalności operacyjnej wynosi ponad 0,0 proc.;
- wskaźnik płynności szybkiej wynosi ponad 1,00;
- wskaźnik zobowiązań wymagalnych do przychodów ogółem wynosi mniej niż 0,2 proc.;
- wskaźnik zobowiązań ogółem do przychodów ogółem jest niższy niż 30,0 proc.
Kategoria B dla szpitali wymagających wdrożenia działań optymalizacyjnych, które z uwagi na swoją sytuację finansową nie kwalifikuje się do kategorii A, C lub D.
Kategoria C dla szpitali wymagających wdrożenia działań naprawczo-rozwojowych, które nie kwalifikują się do kategorii D oraz, w przypadku którego spełniony będzie warunek z punktu 1 lub 2:
- wskaźnik rentowności działalności operacyjnej jest niższy niż -2,0 proc. i jednocześnie wskaźnik płynności szybkiej jest niższy niż 0,70;
- wskaźnik zobowiązań wymagalnych do przychodów ogółem jest wyższy niż 5 proc. i jednocześnie niższy lub równy 15 proc.
Kategoria D będzie przyznana szpitalom wymagającym pilnego wdrożenia działań naprawczo-rozwojowych, w przypadku którego wskaźnik zobowiązań wymagalnych do przychodów ogółem będzie wyższy niż 15 proc. Łącznie muszą być spełnione warunki:
- wskaźnik rentowności działalności operacyjnej jest niższy niż -5,0 proc.;
- wskaźnik płynności szybkiej jest niższy niż 0,35;
- wskaźnik zobowiązań ogółem do przychodów ogółem jest wyższy niż 50 proc.
Reforma szpitali. Najważniejsze założenia ustawy
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)