Szpitale prywatne - czy wspierają system ochrony zdrowia łóżkami covidowymi?

Autor: Piotr Wróbel, IB/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2021 20:00

Jeśli pandemia Covid-19 nie zwolni, kolejne łóżka covidowe mają być tworzone w szpitalach prywatnych. Zresztą już tam są. - Toczą się rozmowy na poziomie wewnętrznym - informowało nas Ministerstwo Zdrowia. Premier skrytykował prywatne szpitale.

Szpitale prywatne - czy wspierają system ochrony zdrowia łóżkami covidowymi?
Kolejne łóżka covidowe mogą być tworzone w szpitalach prywatnych. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • Premier Mateusz Morawiecki bardzo krytycznie odniósł się do działalności szpitali prywatnych w zakresie leczenia pacjentów covidowych
  • Anna Rulkiewicz: - Otrzymaliśmy decyzję wojewody o ponownym, natychmiastowym uruchomieniu łóżek covidowych, mamy ich ponad 35
  • Setki łóżek covidowych są od dawna w prywatno-samorządowych szpitalach sieciowych w powiatach

Należący do Grupy LUX MED Szpital św. Elżbiety w Warszawie już ponad 2 tygodnie temu został ponownie włączony do sieci podmiotów przyjmujących do leczenia pacjentów z Covid-19, zarówno na łóżka covidowe zachowawcze, jak i  OIOM-owe.

Ten prywatny szpital także podczas II fali pandemii Covid-19, w październiku 2020 był placówką covidową. Do dyspozycji systemu ochrony zdrowia postawił wówczas ponad 60 łóżek. Od końca października do połowy stycznia placówka działała jako pełny szpital covidowy.

Jest decyzja wojewody

- Od początku pandemii deklarowaliśmy chęć włączenia się w systemowe działania państwa w zakresie zapobiegania i zwalczania koronawirusa. Przeznaczenie na początku II fali epidemii Szpitala św. Elżbiety do walki z Covid-19 i obecnie jest dla nas naturalną konsekwencją tych deklaracji - mówi Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Grupy LUX MED.

Dodaje: - Przygotowanie szpitala wymagało wydatkowania około 1,5 mln zł , by wykonać m.in. śluzy, instalację tlenową, dodatkowe filtry i oczyszczacze powietrza. Wyzwanie było duże, ale mu sprostaliśmy - wspomina prezes Rulkiewicz.

W czasie II fali pandemii szpital św. Elżbiety przyjął ponad 200 pacjentów. - Na 61 łóżek mieliśmy 11 łóżek intensywnej terapii, więc trafiały do nas ciężkie przypadki - podkreśla prezes Grupy LUX MED.

Wraz z opadaniem fali epidemii łóżka zostały wycofane z systemu po decyzji Ministerstwa Zdrowia, a placówka powróciła do działalności komercyjnej. Nie na długo.

- W pierwszych dniach marca otrzymaliśmy decyzję wojewody o ponownym, natychmiastowym uruchomieniu łóżek covidowych - mówi nam prezes Rulkiewicz. Jak podkreśla, ze względu na doświadczenie, tym razem uruchomienie szpitala covidowego odbyło się dużo sprawniej.

Ministerstwo poprosi "prywatnych" o pomoc?

Czy będą uruchamiane kolejne łóżka covidowe w komercyjnych szpitalach prywatnych w kraju, by wesprzeć system publicznej ochrony zdrowia?

Przypomnijmy, że w październiku minionego roku Ministerstwo Zdrowia zorganizowało specjalną konferencję, na której ogłosiło początek współpracy z prywatnymi podmiotami w zakresie hospitalizacji pacjentów z Covid-19. Na konferencji reprezentująca prywatne szpitale prezes Anna Rulkiewicz stała obok ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

- W wyniku rozmów z sektorem prywatnym, baza łóżek covidowych powiększy się o 1046, wraz z personelem medycznym. To realne wsparcie od 18 prywatnych podmiotów - mówił wtedy (22 października) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas konferencji prasowej w KPRM w czwartek (25 marca) premier Mateusz Morawiecki bardzo krytycznie odniósł się do działalności szpitali prywatnych w zakresie leczenia pacjentów covidowych.

Przypomnijmy sobie tylko, co opozycja w sytuacji służby zdrowia proponowała - komercjalizację; czy służba prywatna - wobec której mam jak najwyższy szacunek także - ale czy prywatna służba zdrowia ratuje dzisiaj zdrowie i życie pacjentów Covid-19? - pytał premier.

Premier dodał: - Czy słyszymy o tym, że jakieś wielkie szpitale prywatne są otwarte i zamieniane na dla pacjentów Covid-19? Otóż nie. Tylko państwo w takich chwilach próby musiało rzucić i rzuciło wszystkie swoje siły i środki po to, żeby uratować jak najwięcej Polaków.

Teraz na temat współpracy z prywatnymi szpitalami Ministerstwo Zdrowia nie mówi wiele.

- W imieniu rzecznika prasowego informuję, że w szpitalach prywatnych będą tworzone łóżka covidowe. Obecnie toczą się rozmowy na poziomie wewnętrznym. O szczegółach resort zdrowia zakomunikuje w najbliższym czasie - przekazała nam we wtorek Justyna Maletka z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Ta więc Ministerstwo Zdrowia i tym razem chce zwrócić się do szpitali prywatnych o pomoc w tworzeniu łóżek covidowych.

- Zostałam poproszona przez Ministerstwo Zdrowia o poinformowanie sektora prywatnego, żeby szpitale przygotowywały się do ponownego włączenia się do walki z epidemią i przygotowania łóżek covidowych. Oczywiście takie rozmowy odbyłam. W większości z tymi szpitalami, które już leczyły pacjentów covidowych w minionym roku - powiedziała nam prezes Rulkiewicz.

Zdecydują regionalnie

Jak wyjaśnia, tym razem decyzje o uruchamianiu potencjału szpitali prywatnych w celu przyjmowania chorych z Covid-19 mają być podejmowane regionalnie, będą decydowali wojewodowie.

- Nie wiemy ile ostatecznie szpitali prywatnych zostanie włączonych do walki z Covid-19 i z jakim potencjałem łóżkowym. Ma to odbyć się zgodnie z potrzebami - podaje prezes Rulkiewicz.

W Szpitalu św. Elżbiety w Warszawie tym razem otwarcie oddziału covidowego odbyło się niemal z dnia na dzień. - Mamy ponad 35 łóżek i staramy się zwiększać ich liczbę. Każde przygotowane łóżko zajmowane jest niemal natychmiast - powiedziała nam prezes Rulkiewicz.

Zaznacza: - Teraz szpital św. Elżbiety po prostu otrzymał od wojewody nakaz ponownego uruchomienia łóżek covidowych, ale akceptujemy tę formę, gdyż uznano, że zgodnie z wcześniejszą deklaracją szpital posiada takie możliwości. Chcemy pomóc Warszawie.

Dodaje jednak, że w przypadku szpitala prywatnego wysiłek finansowy przy uruchamianiu łóżek covidowych okazuje się większy niż w szpitalach publicznych przekształcanych na covidowe, gdyż szpitale publiczne otrzymują środki pomimo nierealizowania w pełni kontraktu.

Łóżka covidowe są od dawna w szpitalach powiatowych - skomercjalizowanych

Trudno jednoznacznie określić jaka duża pula łóżek covidowych pojawiła się bądź jeszcze pojawi w systemie ochrony zdrowia przy zaangażowaniu szpitali prywatnych. Łóżka covidowe istnieją od miesięcy w szpitalach powiatowych prowadzonych przez prywatnych operatorów.

Z racji znaczenia dla systemu są to szpitale ze świadczeniami zakontraktowanymi przez NFZ, wchodzące w skład sieci szpitalnego podstawowego zabezpieczenia.

Jednym prywatnych operatorów zarządzających szpitalami powiatowymi w kilku rejonach kraju jest Grupa Nowy Szpital Holding SA. Zarządza w ramach spółek prywatno-samorządowych z większościowym udziałem kapitału prywatnego 9  szpitalami powiatowymi. Wszystkie mają umowy z NFZ i są w sieci szpitali.

- Od wiosny ubiegłego roku w naszych szpitalach leczymy pacjentów chorujących na Covid-19. Obecnie mamy ponad 300 miejsc dla pacjentów z covidowych. Oddziały covidowe są: w Olkuszu, Świeciu, Wąbrzeźnie, Szubinie, Kostrzynie nad Odrą i Skwierzynie. Od poniedziałku w szpitalu w Świebodzinie rusza kolejny oddział covidowy. Będzie można tam leczyć 55 pacjentów - odpowiada na nasze pytanie Marcin Szulwiński, prezes zarządu Grupy Nowy Szpital Holding SA.

- Jeśli jest potrzeba, żeby przygotować miejsca dla pacjentów chorych na Covid-19 to rozmawiamy, jakie mamy możliwości, ustalamy, ile czasu potrzebujemy na zmianę organizacji pracy w szpitalu, czy potrzebujemy dodatkowego sprzętu. Następnie otrzymujemy decyzję z Ministerstwa Zdrowia - dodaje rzecznik prasowy Grupy Marta Pióro.

Jednym z prywatnych podmiotów medycznych angażujących w walkę z Covid-19 swoje szpitale jest też m.in. Grupa Scanmed SA. -Zadeklarowaliśmy chęć aktywnego włączenia się w systemowe działania - powiedziała nam Marta Bełza, rzecznik prasowy Grupy Scanmed SA.

- W naszych placówkach w drugiej fali epidemii udostępnialiśmy 211 łóżek szpitalnych dla chorych z zakażeniem koronawirusem, w tym 17 respiratorowych - poinformowała rzecznik.

Obecnie pacjentów z Covid-19 leczy należący do grupy Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni (dawny powiatowy) - w III wiosennej fali pandemii dla chorych covidowych przeznaczył 94 łóżka, w tym 10 łóżek respiratorowych. Grupa posiada też łóżka dla pacjentów kardiologicznych z Covid-19 - w ośrodkach hemodynamiki w Kluczborku - 6 łóżek, w tym 2 respiratorowe oraz w Kutnie - 19 łóżek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum