Szpitale pożyczyły 1,8 mld zł od parabanków

Autor: TOK FM/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2017 10:26

Co piąta złotówka pożyczana przez polskie szpitale pochodzi z parabanków. Do tych informacji dotarli reporterzy TOK FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Szpitale pożyczyły 1,8 mld zł od parabanków
Z danych zebranych przez ministerstwo wynika, że najczęściej z pomocy firm pożyczkowych korzystają placówki samorządowe. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Z danych zebranych przez ministerstwo wynika, że najczęściej z pomocy tego typu korzystają placówki samorządowe. Mają tu ponad miliard długów. Na drugim miejscu znalazły się instytuty podległe Ministerstwu Zdrowia z ponad 300 mln zł zobowiązań. To głównie dwie placówki: Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu (173 mln zł) oraz Instytut Matki Polki w Łodzi. Na trzecim są szpitale podległe uniwersytetom.

Z danych ministerstwa wynika, że najwięcej zobowiązań jest zaciągniętych w firmie Magellan: bo aż 606 mln zł, kolejne firmy to MW Trade i Simens Finanse. Same firmy przekonują, że ich oferta jest korzystna. A w wielu sytuacjach ratowała ona szpitale, którym nikt inny nie chciał pomóc.

Początkowo marża była bardzo wysoka. Dziś bywa porównywalna z tą w banku. Jednak w wielu przypadkach instytucje pożyczkowe przejmują kontrolę nad szpitalami. Jeżeli nie zapłacą długu, pożyczkodawca może wejść na kontrakt na leczenie. Z danych NFZ wynikało, że w 2015 r. komornicy zajęli 120 mln zł. Pieniądze te zamiast na leczenie trafiły m.in. do firm pożyczkowych.

Obecnie szpitale interpretują obowiązujące przepisy w taki sposób, że nie mają obowiązku pytać o zgodę na zaciąganie pożyczki w tzw. parabankach. MZ planuje, żeby zwiększyć w tym obszarze nadzór nad Instytutami, podlegającymi ministerstwu.

Takie kontrole wprowadziły na własną rękę niektóre samorządy. W Lubuskim dyrektorzy szpitali nie mogą pożyczać od instytucji pozabankowych bez uprzedniej zgody marszałka. 

Więcej: www.tokfm.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum