Szpitale powiatowe też dostaną pieniądze na oddłużenie

Autor: Gazeta Prawna/ Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2009 15:01

W tym roku, przy podziale pomocy finansowej dla szpitali, resort rezygnuje z kryterium dotyczącego liczby łóżek. Z budżetowych pieniędzy będą mogły skorzystać również szpitale powiatowe, które mają mniej niż 400 łóżek. Na liście placówek uprawnionych do uzyskania pomocy jest ponad 380 SP ZOZ-ów oraz pięć instytutów. Do podziału jest 300 mln zł.

W tym roku realizacja programu przekazywania środków na oddłużanie szpitali ma być zakończona. Dzięki niemu szpitale otrzymają w sumie 750 mln zł. W 2007 roku do 20 placówek trafiło 150 mln zł. W ubiegłym roku z pomocy państwa skorzystało 160 szpitali. Zostało im przekazane kolejne 300 mln zł.

Na realizację programu w tym roku budżet państwa zamierza przeznaczyć 300 mln zł. Z tej sumy 200 mln zł ma trafić do szpitali klinicznych. Pozostałe 100 mln zł do 370 wojewódzkich i powiatowych placówek medycznych. Z dofinansowania z budżetu nie mogą skorzystać te publiczne placówki, które w 2008 roku przekształciły się w spółki prawa handlowego. Oferta resortu zdrowia skierowana również do placówek powiatowych nie uzyskała akceptacji Związku Powiatów Polskich.

- Proporcja podziału środków, jakie trafią do klinik, a jakie do pozostałych placówek, wydaje się nam nieodpowiednia. Średnio na jeden szpital kliniczny przypada dotacja w wysokości 11 mln zł. To jest 45 razy więcej, niż jest to przewidziane w przypadku szpitali wojewódzkich czy powiatowych - mówi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

Szpitale, które dostały lub dostaną w tym roku dodatkowe środki z budżetu, mogą je przeznaczyć na spłatę swoich zobowiązań publicznoprawnych (np. wobec ZUS) i cywilnoprawnych (wobec dostawców np. leków, wyrobów medycznych).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum