Szpitale powiatowe otrzymają więcej pieniędzy od NFZ?

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2019 14:00

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie wyższej wyceny świadczeń dla będących w sieci szpitali powiatowych. Przyznaje też, że już w połowie roku pojawi się plan dla podstawowych placówek w sieci.

Szpitale powiatowe otrzymają więcej pieniędzy od NFZ?
Szpitale powiatowe od dawna domagają się zwiększenia finansowania. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. zdrowia w poniedziałek (4 lutego) zapowiedział, że od przyszłego miesiąca wzrosną wyceny świadczeń w chirurgii ogólnej, internie oraz w szpitalnych oddziałach ratunkowych, izbie przyjęć i nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Podkreślił też, że stanowiące podstawę sieci szpitale powiatowe wymagają systemowego podejścia i docenienia ich roli, a resort intensywnie nad tym pracuje - pisze Rzeczpospolita.

Działanie te mają przyczynić się do poprawy bilansów szpitali, szczególnie powiatowych.

Przypomnijmy, że podwyższenia finansowania działalności szpitale powiatowe domagają się już od dawna. 30 sierpnia 2018 r. Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych podjął wspólnie ze Związkiem Powiatów Polskich stanowisko w sprawie poprawy warunków funkcjonowania szpitali powiatowych. Jedną z wymaganych zmian było właśnie zwiększenie wyceny świadczeń wykonywanych przez szpitale powiatowe o 15 proc.

Waldemar Malinowski, prezes Zarządu OZPSP wyjaśnił wówczas, że na podstawie analiz opracowanych przez Związek Powiatów Polskich na bazie ankiet ze szpitali należących do OZPSP oraz przez zespół ekspertów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, widać ogromne pogorszenie się warunków finansowych lecznic powiatowych odkąd weszły one do sieci.

Podkreślił, że zarządzający placówkami spodziewali się, że zgodnie z algorytmami określonymi w rozporządzeniach środki finansowe przekazywane na świadczenia w sieci będą rosły.

Tymczasem nic takiego się nie zdarzyło. Po dwóch okresach rozliczeniowych ryczałt pozostał na tym samym poziomie. W 2018 r. finansowane szpitali powiatowych niewiele się różniło od tego z roku 2016 r.

Plan działań mających na celu kompleksową rekonstrukcję kondycję szpitali powiatowych, ministerstwo ma przedstawić w połowie 2019 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum