Szpitale powiatowe dostaną 850 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy

Autor: PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia27 kwietnia 2021 11:46

Wynegocjowaliśmy 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych, które przez lata były zamykane, niedoinwestowane - twierdzi Robert Biedroń.

Szpitale powiatowe dostaną 850 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy
Na wsparcie dla szpitali powiatowych 850 mln euro. Fot. archiwum
  • Biedroń: - Wynegocjowaliśmy 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych
  • Zapewnienie środków dla szpitali, w tym powiatowych jest niezwykle ważne dla samorządów
  • Wcześniej rząd planował między innymi zmiany właścicielskie i oddłużanie szpitali. Do pomysłu krytycznie odnosiły się samorządy

W Sejmie we wtorek (27 kwietnia) rano premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu oraz klubu PiS spotkali się z politykami Lewicy. Tematem rozmowy były uwagi Lewicy do Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Po spotkaniu europoseł Lewicy Robert Biedroń powiedział, że Lewica doprowadziła do tego, że rząd zaczął rozmawiać z opozycją na temat Funduszu Odbudowy.

Setki milionów euro dla szpitali powiatowych

- Spotkaliśmy się ze stroną rządową, by przedyskutować 6 ważnych punktów związanych z naszymi propozycjami - przekazał Biedroń.

- Jednym z warunków poparcia w przyszłości dla propozycji rządowych wynegocjowanych dzisiaj jest zapisanie w KPO budowy 75 tys. mieszkań na wynajem, które są potrzebne dla Polek i Polaków - mówił Biedroń.

Dodał: - Wynegocjowaliśmy 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych, które przez lata były zamykane, niedoinwestowane. Przynajmniej 30 proc. środków unijnych z KPO trafi do dyspozycji samorządów i będzie konsultowane z zarządami sejmików wojewódzkich.

Jak powiedział "rzeczą, którą udało nam się dzisiaj uzgodnić był szczegółowy plan wydatkowania" środków z Krajowego Planu Odbudowy.

- Ostatnią kwestią fundamentalną jest kwestia kontroli nad tymi środkami - mówił Biedroń, informując, że powstanie Komitet Monitorujący, który "będzie zrzeszał przedstawicieli związków zawodowych, związków pracodawców, samorządowców, organizacje pozarządowe i przedstawicieli rządu".

- Rząd zgodził się na wszystkie warunki - przekazał Biedroń.

Podczas konferencji prasowej we wtorek premier Mateusz Morawiecki wymieniał szpitale jako beneficjentów środków pochodzących z Krajowego Programu Odbudowy. Zapowiedział, że środki KPO posłużą do wsparcia "procesów takich jak budownictwo mieszkaniowe, dla szpitali, służby zdrowia, edukacji, inwestycji w drogi, w koleje, w światłowody i wiele innych obszarów".

Odpowiadając na pytanie o termin w jakim zostaną uruchomione unijne pieniądze powiedział, że "środków można się spodziewać, jeśli wszystko pójdzie dobrze z ratyfikacją, jeszcze w drugiej połowie tego roku".

- Beneficjentami będą przede wszystkim ci którzy budują drogi, remontują szpitale (...) - wyliczał.

Co teraz zrobi rząd z reformą szpitalnictwa?

Ratyfikacja decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE jest konieczna dla uruchomienia Funduszu Odbudowy, środki z tego funduszu mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Zapewnienie środków dla szpitali na inwestycje, w tym powiatowych, jest niezwykle ważne dla samorządów, które krytycznie podchodzą do zapowiedzi reformy szpitalnictwa przygotowywanej przez rząd.

- Rosnące zadłużenie szpitali, wyniszczająca konkurencja między placówkami, szczególnie o kadry, konieczność restrukturyzacji - to niektóre powody, dla których w Polsce konieczna jest reforma szpitalnictwa - mówił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski na posiedzeniach sejmowej komisji zdrowia.

- Planujemy, między innymi zmiany właścicielskie i oddłużanie szpitali, co jednak nie oznacza ani ich centralizacji, ani nacjonalizacji - zapowiadał. - Nie wykluczamy, że szpitale mogłyby podlegać resortowi zdrowia lub współpracującym z MZ instytucjom, a także wojewodom lub Agencji Rozwoju Szpitali - którą chcemy utworzyć, czy też Narodowemu Funduszowi Zdrowia - mówił wiceminister prezentując plany resortu w lutym br. 

- Ochrona zdrowia powinna zostać „usamorządowiona”, a nie nacjonalizowana. Podstawowa opieka zdrowotna, część opieki specjalistycznej, szpital powiatowy - to główne elementy samorządowej opieki zdrowotnej, która pozwoli na dobrą koordynację lecznictwa w terenie, zgodnie z lokalnymi potrzebami zdrowotnymi, a także umożliwi odciążenie NFZ - wskazywali z kolei przedstawiciele Związku Powiatów Polskich.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum