Szpitale powiatowe apelują o uruchomienie rezerw NFZ

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2017 14:31

Kondycja ekonomiczna placówek medycznych systematycznie się pogarsza. Mają na to wpływ rosnące pensje, wyższe wymogi stawiane przez NFZ i niskie wyceny świadczeń. Z tego powodu szefowie szpitali powiatowych apelują o uruchomienie dodatkowo 2,5 mld zł rezerw NFZ.

Szpitale powiatowe apelują o uruchomienie rezerw NFZ
Fot. PTWP

Szefowie jednostek powiatowych spotkali się we wtorek (13 czerwca) z Andrzejem Jacyną, pełniącym obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, który nie miał jednak dla nich dobrych informacji. Pieniędzy w Funduszu brakuje. By wcześniej niż zwykle uruchomić rezerwy zgodę na to musi wydać minister finansów.

Szpitale tłumaczą, że potrzebują dodatkowych pieniędzy, bo ich budżety ucierpiały m.in. przez podniesienie płacy minimalnej w gospodarce i wprowadzenie najniższej stawki godzinowej od tego roku (wzrosły m.in. koszty prania, ochrony).

- Stąd apel do premier Szydło i wicepremiera Morawieckiego, by szybko uruchomić rezerwy. Zwłaszcza że przeforsowana w zeszłym tygodniu w Sejmie ustawa o wzroście najniższych płac pracowników medycznych ma wejść w życie już od 1 lipca, a nikt nie wskazał źródeł jej finansowania - zwraca uwagę Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Wspomniane 2,5 mld zł ma trafić na ogłoszenie konkursów uzupełniających sieć szpitali (rusza ona 1 października) oraz podwyżki wyceny świadczeń, co choć częściowo ma zrekompensować szpitalom rosnące wydatki. Ostatnia taka podwyżka miała miejsce w 2012 r. i wyniosła... 1 zł (wycenę tzw. punktu medycznego podniesiono z 51 do 52 zł). Teraz miałoby to być 2 zł (do 54 zł).

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum