Szpitale potrzebują więcej pieniędzy na spłatę zobowiązań

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2011 10:31

Zapotrzebowanie szpitali na środki finansowe w czerwcu 2011 r. wyniosło 147 mln złotych, a w całym półroczu ponad 0,5 miliarda złotych - wynika z danych firmy Electus, wspierającej płynność sektora publicznego w Polsce.

Szpitale potrzebują więcej pieniędzy na spłatę zobowiązań
W porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku szpitale publiczne wykazały w czerwcu bieżącego roku ponad 10-krotnie wyższe potrzeby finansowe. W pierwszym półroczu 2011 roku szpitale potrzebowały łącznie 520 milionów złotych złotych.

- W czerwcu br. nastąpił wzrost zainteresowania pozyskaniem finansowania ze strony województw dotąd mało aktywnych w tym zakresie. To pokazuje, że środków na spłatę zobowiązań brakuje niemal we wszystkich regionach kraju - informuje w komunikacie prasowym Wioleta Błochowiak, wiceprezes Electusa.

Największe potrzeby w czerwcu wykazało niespodziewanie województwo zachodniopomorskie (20 mln zł),  które dotąd, od początku 2011 roku, potrzebowało łącznie jedynie 300 tys. zł.

Zaskoczył również region lubuski (14 mln zł), który przekroczył 10-krotność dotychczasowych potrzeb oraz województwo łódzkie, które zwróciło się aż po 15 mln zł, przekraczając tym samym 5-krotnie łączne potrzeby zgłoszone w 2011 roku.

Największy spadek potrzeb w porównaniu z ubiegłym miesiącem odnotowało natomiast województwo kujawsko-pomorskie, wykazując zainteresowanie na poziomie 2 mln zł podczas, gdy w maju było to niespełna 55 mln zł. W badanym okresie dwa województwa nie zgłosiły zapotrzebowania na środki finansowe - opolskie oraz podlaskie.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum