Szpitale polski i białoruski razem po unijne fundusze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2010 16:47

Wymiana specjalistów, powstanie centrum rehabilitacji narkomanów oraz informatyzacja

W tej sprawie Samodzielny Publiczny Psychiatryczny ZOZ w Choroszczy oraz Grodzieńskie Kliniczne Centrum Psychiatrii i Uzależnień podpisały 8 lipca w Białymstoku umowę. Jest ona wymagana prawnie, by oba szpitale mogły złożyć wspólny wniosek o unijną dotację. Nabór projektów konkursowych w programie ma ruszyć jesienią 2010 r. Szpitale liczą na pozyskanie do 1,5 mln euro z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007–2013.

Jak poinformował Tomasz Goździkiewicz, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, strona białoruska chciałaby w ramach projektu stworzyć w Grodzieńskim Klinicznym Centrum Psychiatrii i Uzależnień centrum leczenia i rehabilitacji narkomanów. Wzorem miałyby być placówki istniejące w Polsce. Szpital w Choroszczy liczy natomiast na pieniądze na informatyzację dokumentacji medycznej pacjentów i opieki nad pacjentami.

W ramach programu przewidziana jest współpraca lekarzy, wymiana specjalistów, być może także studentów medycyny oraz wspólne konsultowanie trudniejszych przypadków medycznych. W planie są też konferencje naukowe.

Jak podkreślił Bogusław Dębski, odpowiedzialny za służbę zdrowia wicemarszałek województwa podlaskiego, jest to czwarty podlaski szpital, który stara się o unijne dotacje z programów transgranicznych przeznaczonych dla Polski, Litwy, Obwodu Kaliningradzkiego, Białorusi i Ukrainy.

O środki z Unii starają się też: Białostockie Centrum Onkologii, Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku oraz Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Grużlicy i Chorób Płuc w Białymstoku. Placówki te chcą pozyskać pieniądze na sprzęt medyczny; szpital gruźliczy na projekt związany z leczeniem gruźlicy lekoopornej. Konkursy są w trakcie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum