Szpitale ograniczają operacje chorych z hemofilią

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2009 11:59

Stołeczny Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus ogranicza liczbę operacji pacjentów chorych na hemofilię z powodu niekorzystnej zmiany systemu rozliczania z NFZ.

To jedyny ośrodek w Polsce, gdzie operuje się chorych na hemofilię. Tymczasem nawet pilne zabiegi są wstrzymywane. Szpital liczy koszty, by nie mieć strat - pisze Gazeta Wyborcza.

- Zmienił się system rozliczania z NFZ. Nie ma już specjalnych procedur dla chorych na hemofilię. A nie możemy przeprowadzać tych operacji według standardowego cennika, bo są droższe. Operacja kolana u zdrowego człowieka trwa godzinę, u osoby, która ma problemy z krzepnięciem krwi trzy lub cztery. Tego NFZ nie uwzględnił w wycenie. Każdego pacjenta rozliczamy więc indywidualnie - wyjaśnia Piotr Strzelczyk z Kliniki Ortopedii i Traumatologii szpitala.

Dr Strzelczyk dodaje, że w tym roku wykonano zabiegi u czterech chorych ze skazą krwi. Dwaj byli z kolejki, dwaj wymagali nagłej operacji. - Niestety, przy obecnym rozliczaniu pacjenci z hemofilią nie są ekonomicznie atrakcyjni dla szpitala - przyznaje. - Kiedyś inne placówki w Warszawie też ich operowały, dziś tylko my.

O tym, że leczenie hemofilii jest niedoszacowane, mówi też prof. Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy ds. hematologii: - Moja klinika dostaje o milion złotych mniej niż rok temu, a pacjentów mam tyle samo.

Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ podkreśla, że płatnik pracuje nad kompleksowym programem leczenia chorych na hemofilię, ale za wcześnie mówić o szczegółach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum