Szpitale: nowe wyceny świadczeń mogą obniżyć jakość leczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2013 18:12

Placówki wykonujące zabiegi zaćmy oraz placówki realizujące pielęgniarską długoterminową opiekę domową obawiają się, że proponowane przez NFZ zmiany wyceny tych świadczeń medycznych mogą wpłynąć na jakość leczenia.

Szpitale: nowe wyceny świadczeń mogą obniżyć jakość leczenia
- Projekt zarządzenia NFZ zawiera propozycję zmiany wyceny różnych świadczeń okulistycznych, w przypadku zaćmy o ok. 35 proc. Mamy wielkie obawy, że to spowoduje obniżenie się standardu jakości tych zabiegów - powiedziała podczas czwartkowej (5 grudnia) konferencji prof. Ewa Mrukwa-Kominek ze Szpitala Klinicznego na Ceglanej w Katowicach, placówki, która posiada największy kontrakt okulistyczny w kraju.

Zdaniem prof. Mrukwy-Kominek obniżenie wyceny może rodzić problemy ze skalkulowaniem tej procedury.

- Nasze procedury były kalkulowane w oparciu o standardy europejskie, na co składa się jednorazowy sprzęt, konsultacje anestezjologiczne, koszt soczewki. Zmniejszenie wyceny będzie rodziło konieczność zastosowania m.in. wielorazowego sprzętu oraz tańszej soczewki wewnątrzgałkowej, co może rodzić powikłania - powiedziała okulistka.

Dodała, że m.in. Polskie Towarzystwo Okulistyczne zamierza wystąpić do NFZ, by przedstawiono "realną wycenę" tych świadczeń, zwłaszcza że - jak podkreśliła Mrukwa-Kominek - "nie wzięto pod uwagę procedur zaćmy u dzieci".

- Zabiegi zaćmy dziecięcej były rozliczane jak u dorosłych, jednak przy operacji dziecka konieczne jest znieczulenie ogólne, 4-5 dniowy pobyt w szpitalu, stosowane są też droższe leki. Niestety tego też nie wzięto pod uwagę, co może doprowadzić do zmniejszenia liczby zabiegów - dodała okulistka.

Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ, powiedział, że proponowana zmiana wyceny zabiegu zaćmy powstała w oparciu o "analizy kosztowe" i dodał, że nie zgadza się z opinią, że taka wycena powinna wpłynąć na używanie soczewek o niższym standardzie.

- Sama wycena soczewki jest w naszych propozycjach, na poziomie dobrej, standardowej soczewki i wynosi 475 zł - powiedział Troszyński. Na uwagi w tej sprawie NFZ czeka do poniedziałku. Ostateczne decyzje mają zapaść po 9 grudnia.

Podczas konferencji prasowej poinformowano również, że nowe wyceny świadczeń na 2014 rok mogą wpłynąć na tzw. pielęgniarską długoterminową opiekę domową, którą objętych jest w kraju ok. 40 tys. osób. Są to pacjenci przewlekle chorzy, po zabiegach szpitalnych i przebytych urazach, którzy nie wymagają codziennej hospitalizacji.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum