Szpitale nie podpiszą z NFZ kontraktów na 2010 rok

Autor: Gazeta Wyborcza, KAW/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2009 10:30

Dyrektorzy szpitali w całej Polsce zapowiadają, że nie podpiszą niekorzystnych kontraktów z NFZ na 2010 rok.

Taką decyzję podjęli już m.in. szefowie szpitali na Warmii i Mazurach oraz Podkarpaciu. Według zamierzeń olsztyńskiego NFZ budżety szpitali mają być niższe o 4-10 proc.

– Tak złej sytuacji jeszcze nie było. Może dojść do zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Mniejszy o 9 proc. przyszłoroczny budżet oznacza dla szpitala podwojenie kolejek w poradniach specjalistycznych, a już dziś, przy nadlimitach, na wizytę trzeba czekać kilka miesięcy – komentowała dla portalu rynekzdrowia.pl Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektorka Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. S. Popowskiego w Olsztynie.

Zdaniem dyrektorów, jedynym wyjściem jest podniesienie obecnie obowiązujących umów o ok. 5 proc. – informuje Gazeta Wyborcza.

Szefowie szpitali na Podkarpaciu chcą, żeby minister zdrowia wypełniła publicznie składane deklaracje o wypłaceniu pieniędzy za nadwykonania. Na niepodpisywanie niekorzystnych kontraktów na przyszłych rok mają zgodę starostów.

Jeśli szpitale rzeczywiście nie podpiszą kontraktów, w styczniu i lutym 2010 r. będą przyjmować pacjentów według limitów z 2009 r. NFZ będzie miał dwa miesiące na dodatkowe negocjacje.

Jeśli nowe kontrakty nie zostaną podpisane z początkiem marca, szpitale będą przyjmować tylko osoby z  zagrożeniem życia. Jest jednak szansa, że obejdzie się bez tak drastycznych rozwiązań, bo na leczenie szpitalne centrala NFZ przeznaczy ok. 870 mln zł więcej w skali całego kraju. Pieniądze mają pochodzić z rezerwy i puli na refundację leków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum