Szpitale nie mogą przerwać spirali zadłużenia bez zgody samorządu

Autor: Gazeta Prawna, MS/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2012 11:52

Obowiązujący od ponad roku wymóg uzyskania przez szpital zgody starosty czy marszałka na restrukturyzację długu, zamiast zwiększyć dyscyplinę finansową ZOZ-ów, pogarsza ich płynność finansową.

Jak oceniają eksperci, opóźnienia w regulowaniu zobowiązań wobec dostawców usług i produktów szpitalnych, sprawia, że to ci ostatni de facto, kredytują zadłużone szpitale. Kiedy sytuacja się przedłuża, wierzyciele albo dyktują placówkom coraz ostrzejsze warunki, albo też oddają sprawę do sądu.W efekcie zamiast firmy restrukturyzującej długi, do szpitala wkracza komornik.

Tak też się stało w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, którego zadłużenie sięgnęło 100 mln zł. Doszło do tego, że roczne koszty związane z obsługą zobowiązań osiągnęły pułap 10 mln zł. Na szczęście szpital uzyskał zgodę na ubieganie się o kredyt w Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak tłumaczy rzecznik prasowy szpitala, Marta Laska największym problemem szpitala były stale powiększające się odsetki, procesy sądowe i działania komornika, m.in. blokowanie konta szpitala. Uzyskanie kredytu pozwoliło na spłatę wierzycieli i konsolidację zadłużenia. Dodatkowym atutem restrukturyzacji długu okazało się znaczne wzmocnienie pozycji placówki w rozmowach z dostawcami.

Nie wszystkie szpitale uzyskują zgodę na zmianę struktury zadłużenia, zwykle dlatego, że samorządy obawiają się odpowiedzialności. Krzysztof Motyl, zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy informuje, że jego placówka dwukrotnie ubiegał się o zgodę na restrukturyzację długu, i zamianę zobowiązań krótkoterminowych na długoterminowe. Za pierwszym razem ją otrzymała, za drugim już nie.

Problemy samorządów w podjęciu tego typu decyzji utrudniają szpitalom pozyskiwanie finansowania z innych źródeł. Niektórzy dyrektorzy próbują ominąć samorząd i sami podejmują decyzję, co niestety nie kończy się dla nich pomyślnie. Przekonał się o tym dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala w Gorzowie Wielkopolskim, Andrzej Szmit, na którego Zarząd Województwa nałożył karę finansową za samowolną decyzję o zmianie formy kredytowania.

Gorzowski szpital zadłużony na 242 mln zł wziął w czerwcu 2011 r, krótkoterminowy kredyt w wysokości 10 mln zł. Zarząd miał go spłacić w dwóch ratach: w lipcu i sierpniu ze środków za nadwykonania. Tych jednak NFZ nie przekazał. W związku z tym umowę o kredyt trzeba było przedłużyć na 5 lat, co pociągnęło za sobą wzrost prowizji z 53 tys. zł do 1,5 mln zł.

O tym fakcie szpital nie poinformował zarządu województwa, chociaż miał taki obowiązek. To pociągnęło za sobą działania UMWL, który powołał komisję kontrolną i skierował sprawę do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum