Szpitale nie mają czym leczyć zakażeń z powodu serializacji leków?

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2019 14:35

Z powodu serializacji wiele szpitali ma kłopot z zakupem leków w procedurach przetargowych. Producenci oczekują nawet o kilkanaście procent więcej niż jeszcze kilkanaście tygodni temu.

Szpitale nie mają czym leczyć zakażeń z powodu serializacji leków?
Kłopoty narastają, bowiem wiele szpitali ma odpowiedniego sprzętu, problemem staje się też przekazywanie danych przez producentów do bazy systemu. Fot. Shutterstock

Nowe przepisy regulujące  rynek leków, spowodują nie tylko znaczny wzrost cen, ale też mogą sprawić, że w aptekach i szpitalach leków po prostu zabraknie.

O zmieniających się przepisach, których celem jest walka ze sfałszowanymi lekami wiadomo od 2011 r., mimo wdrażane są ostatnią chwilę.  Okazuje się, że zawodzi technologia przygotowana dla producentów, która ma opatrywać każde opakowanie unikalnym kodem, a jednocześnie korzystająca w tym procesie z europejskiej bazy danych, by system weryfikacji autentyczności leku był w stanie odróżnić oryginalny produkt od fałszywki. 

Nie jest to tylko polski problem, bowiem jak przyznał w rozmowie z Gazetą Prawną Główny Inspektorat Farmaceutyczny, system zawodzi wszędzie, a Komisja Europejska wraz z innymi interesariuszami pracuje obecnie nad jego rozwiązaniem. Jednak w Polsce kłopot jest poważniejszy niż w innych krajach, gdyż postanowiono wszystko wdrożyć na ostatnią chwilę i zrezygnować z czasu na testy.

Na kilka tygodni przed terminem wejścia w życie nowych przepisów już było wiadomo, że system nie ma prawa zadziałać. Największym problemem wydawała się  certyfikacja i podłączenie aptek do systemu. Ostatecznie kryzys udało się zażegnać. Kłopoty jednak narastają, bowiem wiele szpitali ma odpowiedniego sprzętu, problemem staje się też przekazywanie danych przez producentów do bazy systemu. Zaś producenci mają trudności z prawidłowym dodaniem danych leku do europejskiej bazy kodów.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum