Szpitale na Mazowszu: trudna końcówka roku, kończą się pieniądze

Autor: Tok FM,RZ/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2019 09:37

Chociaż do końca roku jeszcze mamy 1,5 miesiąca to szpitalom już kończą się pieniądze. Ale to przyszły rok napawa obawą większość kierujących lecznicami. Od 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł, a to oznacza, że koszty ponownie pójdą w górę.

Szpitale na Mazowszu: trudna końcówka roku, kończą się pieniądze
Fot. PTWP

Dyrektorzy szpitali przyznają, że  wypłaty trzeba będzie podnieść praktycznie wszystkim grupom, bo jeśli się tego nie zrobi - personel sprzątający może zarabiać więcej niż np. pielęgniarki, diagności czy ratownicy medyczni (te zawody działają na podstawie oddzielnych ustaw i mają inne płace minimalne).

W Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie podwyżki mogą sięgnąć łącznie około 10 mln zł. Kierujący szpitalem dyr. Jarosław Rosłoń podkreśla, że nikt nie wskazał, skąd wziąć te pieniądze, a bez dodatkowych środków po pierwszym kwartale 2020 roku szpital może utracić płynność finansową.

W innych placówkach sytuacja wygląda podobnie. W Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia w Pruszkowie problemy finansowe już są gigantyczne, a podwyżki będą lecznice kosztować kolejne 5,1 mln zł.

Niedofinansowanie świadczeń, wzrost wynagrodzeń i lawinowo rosnące ceny produktów i usług prowadzą do wzrostu zadłużenia placówek i przerzucania odpowiedzialności finansowej na samorządy - informował niedawno Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Wprowadzenie sieci szpitali i ryczałtów miało poprawić sytuację polskiej służby zdrowia. Tak się jednak nie stało. Z roku na rok sytuacja się pogarsza, kolejki wydłużają się, a zadłużenie szpitali rośnie. Zdecydowana większość podmiotów leczniczych, w tym po raz pierwszy w 2018 r. stacje pogotowia ratunkowego, wykazała stratę. W zeszłym roku samorząd Mazowsza musiał przeznaczyć na pokrycie strat SPZOZ za rok 2017 - 15,3 mln zł i kolejnych 12,7 mln zł na pokrycie strat w spółkach. Rok później straty wzrosły dwukrotnie - podawał w informacji przekazanej mediom Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

W tym roku na pokrycie strat SPZOZ za rok 2018 Mazowsze przeznaczyło aż 28,5 mln zł i kolejnych 37 mln zł na straty w spółkach. Zadłużenie tylko marszałkowskich szpitali na Mazowszu wzrosło z 780 mln zł w 2018 r. do 870 mln zł w 2019 r.

Czytaj też: Mazowieckie: ryczałty pogarszają sytuacje szpitali w regionie

Więcej: tokfm.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum