Szpitale konkurują o lekarzy. Stawki rosną, często mimo zadłużenia placówek

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2018 09:51

Etatowi lekarze coraz częściej wolą dyżurować w innych szpitalach, gdzie otrzymują wyższe stawki. Dyrektorzy rzadko oficjalnie przyznają, ile płacą lekarzom, ale z ich informacji wynika, że pensje rosną, a szpitale podkupują sobie pracowników.

Fot. archiwum

Dr Jerzy Pieniążek, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 4 w Bytomiu, przyznaje, że w placówce z klauzuli opt-out zrezygnowała jedna trzecia lekarzy, w tym niemal wszyscy anestezjolodzy. Pieniążek mówi, że na razie zgadzają się na dyżury, ale jeśli "zażądają 160 zł", nie wie, co będzie dalej.

O obecne stawki lekarzy kilku dyrektorów próbowała zapytać Gazeta Wyborcza. Pieniążek tego nie zdradził, bo boi się, że ktoś je od razu podbije. To samo gazeta usłyszała od kilku innych dyrektorów.

Szef jednego ze szpitali miejskich stawki podaje, ale anonimowo. Informuje, że specjalista dostawał 55 zł za godzinę dyżuru w tygodniu i 60 zł w dni świąteczne. Teraz będzie o 10 zł więcej, ale wie, że "to i tak mało w porównaniu z tym, ile dają inni". Narzeka, że "trwa ciągłe podkupywanie lekarzy".

Podobne stawki za dyżury - czyli około 60 zł za godzinę - obowiązują w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. Ale etatowi lekarze wolą dyżurować w innych szpitalach, gdzie dostają więcej.

Szukający lekarzy Szpital Wojewódzki nr 3 w Rybniku oferuje 80-85 zł za godzinę, choć ma kilkudziesięciomilionowy dług.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie ma ponad 100 mln zł długu, a jednak lekarzom przyznał od stycznia br. 35-proc. podwyżkę. Z nieoficjalnych informacji GW wynika, że 120 zł za godzinę to „normalka”, a niektórzy mogą mieć jeszcze więcej.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum