
Wskutek pandemii oddziały i szpitale pediatryczne przyjmują znacznie mniej pacjentów. Niektóre z tego powodu zaczynają już mieć poważne problemy finansowe.
- Płacenie szpitalom według liczby przyjętych dzieci na razie się nie sprawdza
- Obłożenie łóżek pediatrycznych podczas pandemii spadło w niektórych placówkach do 20-30 proc.
- Nie wiadomo jeszcze, jak szpitalna pediatria będzie rozliczana za ubiegły i bieżący rok
- Ubiegłoroczny poziom wykonań ryczałtów na oddziałach pediatrii w szpitalach powiatowych w woj. śląskim wyniósł tylko 20-30 proc. Natomiast placówki sprofilowane pediatrycznie, ze względu na szerszy zakres świadczeń, notowały wykonania 60-70-procentowe - mówi Rynkowi Zdrowia Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.
- Obawiam się, że jeśli nie zostanie wprowadzony żaden mechanizm rekompensujący ograniczenie działalności oddziałów pediatrycznych, m.in. w szpitalach powiatowych, nie tylko znacznie pogorszy się ich sytuacja finansowa, ale też zacznie odchodzić stamtąd personel medyczny - dodaje.
Raz już zabrakło na wypłaty dla pracowników
Przypomnijmy, ze szczególne trudna sytuacja związana m.in. ze sposobem rozliczania świadczeń w placówkach leczących dzieci, wystąpiła w lutym br. w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej, gdzie zabrakło pieniędzy na wypłaty dla pracowników.
- Obłożenie łóżek pediatrycznych w styczniu 2021 roku wynosiło u nas ok. 33 proc. W analogicznym okresie sprzed roku, przed pandemią, sięgało ponad 80 proc. - informowała 15 lutego w rozmowie z TVP 3 Katowice Katarzyna Czauderna, pełniąca obowiązki dyrektora bielskiej placówki.
Jak już informowaliśmy, Szpitalowi Pediatrycznemu w Bielsku-Białej zabraknie w tym roku nawet 10 mln zł na funkcjonowanie. Pisma w tej sprawie wysyłane są m.in. do premiera, ministra zdrowia, posłów, a także do samorządowców.
Problem między innymi stąd, że w styczniu br. zaczęło obowiązywać rozporządzenie dotyczące przejścia z finansowania ryczałtowego na rozliczenia za wykonanie kontraktu, według liczby przyjętych dzieci. - To dla szpitali finansowy cios, bo w czasie epidemii mają o wiele mniej pacjentów - podkreśla prezes Perchaluk.
9 lutego ukazała się nowelizacja rozporządzenia, gwarantująca szpitalom pediatrycznym możliwość otrzymania środków finansowych z NFZ na dotychczasowym poziomie - bez względu na liczbę przyjętych pacjentów/zrealizowanych świadczeń.
„Mechanizm dotyczy w szczególności placówek realizujących umowy z zakresu leczenia szpitalnego dla dzieci i umożliwi im wypłatę środków w wysokości 100% kwoty wynikającej z umowy” - informował w lutym NFZ.
"Abolicja" działa do końca marca. Co dalej?
- Lutowa nowelizacja nie rozwiązuje jeszcze problemu. Po pierwsze, zmienione rozporządzenie dotyczy tylko I kwartału br. Czyli od 1 kwietnia wraca finansowanie według liczby udzielanych świadczeń. Po drugie, szpitale i oddziały pediatryczne w szpitalach, wskutek sytuacji epidemicznej, nadal mają nieporównywalnie mniejsze obłożenie niż przed marcem 2020 roku - zaznacza Władysław Perchaluk.
- Po trzecie, placówki nie mają praktycznie żadnych szans na to, by swoista „abolicja” - związana ze znowelizowanym rozporządzeniem z 9 lutego br. - pozwoliła nadrobić straty wynikające z niewykonanych świadczeń w roku ubiegłym - dodaje.
Wskazuje, że z informacji uzyskanych w placówkach zrzeszonych w Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego wynika, że skala problemu jest naprawdę poważna. Mimo zredukowanej przez pandemię liczby przyjęć na pediatrii, szpitale oraz oddziały dziecięce nadal muszą spełniać przewidziane przepisami wymagania i standardy dotyczące m.in. liczby łóżek, obsady lekarskiej i pielęgniarskiej.
- Koszty stałe pozostały więc na dotychczasowym poziomie, a nawet wzrosły ze względu na konieczność zachowania zwiększonego reżimu sanitarnego. Dlatego, między innymi nasz Związek, ale także inne organizacje oraz samorządy zawodowe proponowały, by wspomniana abolicja - polegająca na wypłaceniu całej wartości kontraktu za poszczególne miesiące - dotyczyła także roku 2020 - zaznacza prezes Perchaluk.
- Takie rozwiązanie pozwoliłoby uniknąć zadłużania się szpitalom pediatrycznym lub posiadającym oddziały dziecięce, które z powodu znaczne zmniejszonej wskutek pandemii liczby pacjentów nie były w stanie w pełni zrealizować ryczałtów - stwierdza dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.
O problemach szpitali i oddziałów pediatrycznych dyskutowano podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia (24 lutego). Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski wyjaśniał wówczas, że „zmiany w kontraktowaniu przez NFZ szpitali pediatrycznych wynikają z realizacji obowiązku ustawowego”.
MZ: jeśli pandemia nie zwolni, przedłużymy system zaliczkowy
- Ustawa o Funduszu Medycznym wprowadza od dawna oczekiwany i nie budzący żadnych wątpliwości system bezlimitowych świadczeń pediatrycznych. Procedowaliśmy to w czasie pandemii i nikt wówczas nie zwrócił uwagi na to, że nie jest może najlepszy moment na wprowadzanie tego typu rozwiązań - zaznaczył wiceszef resortu zdrowia.
Zaznaczył jednak, że aby „zadośćuczynić tym szpitalom trudną sytuację i nie bazować w systemie bezlimitowym na wykonaniach kontraktu z 2020 roku, 9 lutego br. zostało opublikowane rozporządzenie dotyczące zaliczkowego rozliczania płatności. Dlatego w I kwartale br. szpitalom i oddziałom pediatrycznym będzie wypłacane 100 proc. kwoty wynikającej z umowy - przypominał Gadomski.
- Jeżeli pandemia nie zwolni, będziemy ten system zaliczkowy przedłużali do momentu, aż szpitale pediatryczne będą mogły zacząć pracować nawet na 110 procent. Bo ten system ma służyć właśnie temu, aby pediatrii nie dusić limitami - tłumaczył wiceszef resortu zdrowia.
Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją tzw. ustawy zdrowotnej, w przypadku realizacji świadczeń powyżej limitu, nowa konstrukcja umowy z NFZ umożliwia pełne sfinansowanie nadwykonań ze środków Funduszu Medycznego.
- Nie zapadła jeszcze decyzja, jak szpitale pediatryczne będą ostateczne rozliczane za ubiegły i bieżący rok. Trwa pandemia. Nie możemy jednak zakładać, że placówki nie zaczną pracować wykorzystując w pełni swoje możliwości, nadrabiając to, czego nie udało się zrealizować w czasie pandemii - podsumował Sławomir Gadomski.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
POLECAMY
- 19:27 Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych reaguje na publikacje Wall Street Journal
- 18:57 MZ opublikowało majową listę refundacyjną
- 18:39 Bruksela chce zdystansować się od AstraZeneca po napięciach w rozmowach ze spółką
- 18:10 Minister Niedzielski: zdjęcie maseczek jeszcze nie teraz. Może za tydzień?
- 17:46 Na końcu ze skutkami niefrasobliwych zachowań muszą borykać się lekarze
- 17:12 Czy Ministerstwo Zdrowia wie, ile salowych zmarło na Covid-19? - pyta poseł Razem
- 16:47 Pierwsza i jedyna terapia celowana w leczeniu AML FLT3+ oraz AdvSM dostępna dla pacjentów
- 15:40 W tych pięciu województwach zostają obostrzenia bez zmian
- 15:25 Jakie obostrzenia można dzisiaj znosić?
- 15:16 Niemiecki dziennik o wielkim umieraniu Polaków
- 14:31 Bank Światowy: najuboższe państwa dostaną 2 mld dolarów na zakup i dystrybucję szczepionek
- 14:11 Prof. Zajkowska: długi weekend majowy warto spędzić na zewnątrz, tam transmisja wirusa jest mniejsza
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 718 493 potwierdzonych zakażeń, zmarło 63 473 pacjentów
- 2 Premier zarejestrował się na szczepienia. Podał, jaką szczepionkę wybrał
- 3 Rząd zapowiada: do 10 maja każdy dorosły Polak otrzyma e-skierowanie na szczepienie
- 4 Szpitale: mamy oddać pieniądze za niewykonane zabiegi. NFZ: nie żądamy jeszcze zwrotu
- 5 Kielce: pocovidowy pacjent został wypisany do domu wraz z respiratorem
- 6 Respiratorów dla chorych na Covid-19 nie brakuje, ale czy ma je kto obsługiwać?
- 7 Zmiana terminu podania drugiej dawki szczepionki niemożliwa?
- 8 Niewykorzystane dawki już wkrótce dla wszystkich chętnych. Krok do uwolnienia szczepień?
- 9 Indyjska mutacja koronawirusa jest już Europie
- 10 Szczepionka a tabletki antykoncepcyjne. Ekspert zaleca, by rozważyć odstawienie
- 11 Lekarze „na dywanikach” u rzeczników odpowiedzialności zawodowej. Wiele hałasu o nic?
- 12 Dworczyk: od poniedziałku każdego dnia rejestracja na szczepienia dwóch roczników
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych