Szpitale: dobre zarządzanie gwarantuje sukces, ale nie kontrakt

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2019 13:10

Szpitali z najniższymi kontraktami przy dużej dyscyplinie finansowej nadal inwestują w nowe świadczenia. Przy dobrym zarządzaniu osiągnąć sukces można nawet przy zmieniających się warunkach finansowania - wynika z rankingu Rzeczpospolitej ''Liderzy Zarządzania Szpitalami Publicznymi''.

Szpitale: dobre zarządzanie gwarantuje sukces, ale nie kontrakt
Oceniając placówki wzięto pod uwagę trzy kryteria: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamikę kontraktu z NFZ 2016/2017. Fot. PTWP

Celem zestawienia ''Liderzy zarządzania. Najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group'' jest ocena placówek medycznych i wyłonienie najlepszego szpitala w drodze konkursu pod kątem efektywności aktywów, rentowności sprzedaży i dynamiki kontraktu z NFZ - podaje Rzeczpospolita.

Zestawienie docenia jednostki publiczne, które wykazują się wysoką jakością opieki medycznej idącą w parze z efektywnością ekonomiczną.

Pierwsze miejsce w kategorii placówek z kontraktem powyżej 70 mln zł zajął Szpital Powiatowy w Radomsku, Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy wśród szpitali z kontraktem 30-69 mln zł i Mazurskie Centrum Zdrowia Szpital Powiatowy w Węgorzewie z ryczałtem mniejszym niż 29 mln zł.

Oceniając placówki wzięto pod uwagę trzy kryteria: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamikę kontraktu z NFZ 2016/2017.

Podobnie jak w latach poprzednich, analitycy wywnioskowali, że najtrudniej zbilansować budżet szpitalom z najniższym kontraktem - poniżej 29 mln zł. I to właśnie tym placówkom najtrudniej jest odnaleźć się w rzeczywistości po wejściu w życie sieci szpitali, która zastąpiła kontrakty stałym ryczałtem, jakim dyrektorzy mogą zarządzać, przesuwając świadczenia w ramach poszczególnych zakresów.

Najodważniejsi nie oglądają się na ryczałt, lecząc ''na kredyt''. Tak jest w przypadku zwycięzcy w kategorii szpitali z kontraktem powyżej 70 mln zł - Szpitala Powiatowego w Radomsku.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum