Szpitale coraz bardziej zadłużone, więc pożyczają

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 01 października 2010 14:37

Długi szpitali wzrosną do ponad 10 mld zł. Aby mogły one normalnie funkcjonować będą potrzebować finansowania. W 2010 r. ich zapotrzebowanie na środki okaże ponad dwukrotnie wyższe niż w 2009 roku – podaje firma Electus, która pożycza szpitalom pieniądze na spłatę zobowiązań.

Szpitale coraz bardziej zadłużone, więc pożyczają

Według specjalistów z Electusa, po 0,5 mld zł środków finansowych zgłoszą się publiczne szpitale do sektora prywatnego w całym 2010 roku. To ponad dwa razy więcej niż w poprzednim.

Dodatkowo szpitale będą musiały dostosować się do norm unijnych do roku 2016. To spowoduje, że publiczna służba zdrowia będzie coraz częściej poszukiwać finansowania długoterminowego. Mimo nadchodzących zmian prawnych, które przekształcą szpitale w spółki będące własnością samorządów, SP ZOZ-y nadal będą zawierały kontrakty z NFZ, a co za tym idzie – ich potrzeby finansowe nadal będą przewyższać otrzymywane z NFZ środki – prognozuje firma.

– Przejęcie szpitali przez organ założycielski – w całości lub części – jest okazją do współpracy, dzięki której jednostki samorządu terytorialnego nie muszą spłacać zobowiązania w całości, ale mogą bez obciążania budżetu rozłożyć jego spłatę na lata i nie rezygnować dzięki temu z zaplanowanych inwestycji – tłumaczy Jacek Ryński, prezes zarządu Electus.

Jak już podawaliśmy, długi szpitali i przychodni zbliżają się do poziomu sprzed ostatniej operacji ich redukcji w 2006 roku i sięgają już blisko 10 mld zł.

Najbardziej zadłużone są szpitale kliniczne. W Polsce funkcjonują 44 takie lecznice, ale tylko 11 z nich nie ma długów. Na początku tego roku ich zadłużenie przekroczyło 1,5 mld zł. Zobowiązania wymagalne tylko sześciu najbardziej zadłużonych placówek wynoszą ponad 0,5 mld zł.

W sumie długi wymagalne wszystkich SPZOZ-ów, tylko w pierwszej połowie tego roku, sięgnęły już kwoty ponad 2,7 mld zł.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum