Szpitale bardzo stracą na wyższych pensjach rezydentów?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, RZ/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2010 13:41

Lekarze specjaliści zarabiający mniej niż rezydenci składają do sądów pozwy o odszkodowania.

Taka sytuacja może jednak zrujnować szpitale – przyznają dyrektorzy placówek.

Na wyroki sądu w takich sprawach czeka m.in. Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. dr. S. Deresza w Choroszczy, gdzie lekarze zapowiedzieli ostatnio strajk. Placówka jest w trudnej sytuacji finansowej, wyroki sądu mogą ją jeszcze pogorszyć.

Jak już podawaliśmy, dyrektor szpitala psychiatrycznego, aby ratować lecznicę ma do wyboru: zwolnić część załogi, obniżyć pensje albo zrezygnować z premii uznaniowej. Pracownicy nie zgadzają na żadne z tych rozwiązań i zapowiadają strajk. Tomasz Goździkiewicz, dyrektor placówki, nie rozumie postawy załogi.

– Szpital ma ponad 20 mln zł zadłużenia. W dodatku kontrakt z NFZ na 2010 r. jest o 5 proc. niższy od zeszłorocznego. To o 1,5 mln zł mniej, przy stale rosnących kosztach. Nie możemy dalej zadłużać szpitala. Uważam, że o wiele lepszym wyjściem byłoby zrezygnowanie z premii uznaniowej, niż zwolnienia pracowników – mówił portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Goździkiewicz.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, który zachęca członków do składania pozwów, tłumaczy, że w całej akcji nie chodzi o obniżenie płac rezydentów. Głównym celem jest wymuszenie na rządzie zmian systemowych i ustalenie płacy minimalnej dla lekarzy i lekarzy specjalistów. Ci pierwsi, zdaniem związku, powinni zarabiać około 6 tys. zł.

Lekarze składają też pozwy do sądu o zapłatę za wypisywanie zwolnień. Według nich, ZUS powinien płacić im za wypisywanie tych druków. Oczywiście ZUS jest innego zdania. Pierwszy pozew wzywający ZUS do zapłaty złożył już lekarz z Warszawy. Domaga się zapłaty za wystawienie 150 zwolnień (za okres styczeń 2009 r.- styczeń 2010 r.) 3 tys. zł, czyli 20 zł za jeden druk.

Jak podaje dziennik, w 2009 roku do ZUS trafiło 22,17 mln zwolnień lekarskich. Jeżeli za wypisanie każdego z nich lekarze domagaliby się 20 zł, to ZUS płaciłby im rocznie 443,4 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum