Praca dla pielęgniarek. Szpital oferuje 8800 zł za 40 godzin

Autor: Ryszard Rotaub • Źródło: RR/Rynek Zdrowia03 sierpnia 2021 05:00

Szpital szuka pielęgniarek. Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku oferuje pielęgniarkom zatrudnienie na etacie lub kontrakcie. Tym pierwszym daje 4000 zł, drugim od 8800 zł za 40 godzin pracy tygodniowo. Skąd różnica?

Szpital szuka pielęgniarek. Oferuje 8 800 zł na kontrakcie z 40 godzin tygodniowo FOT. PTWP
  • Pielęgniarce, która zgodzi się pracować na etacie szpital w Otwocku oferuje 4 tys. zł brutto; pielęgniarce na kontrakcie, za taką samą pracę, co najmniej 8 800 zł brutto
  • Mamy ogromny deficyt pielęgniarek, a dyrekcja liczy, że uda się pozyskać pielęgniarki na umowy zlecenia – tłumaczy Maria Saramak, która odpowiada za pozyskanie personelu. Dodaje, że zainteresowanie pracą jest średnie
  • Wyjaśnia, że dyrektor nie mógł zaoferować wyższej pensji za etat, bo musiałby podnieść pensje wszystkim zatrudnionym pielęgniarkom

Szpital szuka pielęgniarek. Oferuje 8800 zł za 40 godzin tygodniowo

Szpital w Otwocku chce zatrudnić od 1 sierpnia 10 pielęgniarek w wymiarze 40 godzin tygodniowo.

Zakres obowiązków na proponowanym stanowisku to: realizacja świadczeń pielęgniarskich w oparciu o przyjęte procedury, m.in. wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, diagnostyczno-leczniczych przy łóżku chorego. Stawiane wymagania to z kolei: wykształcenie średnie zawodowe (dyplom) i prawo wykonywania zawodu.

Osoba zatrudniona na etacie (40 godz. pracy tygodniowo) może zarobić 4 tys. zł brutto, zaś osoba na kontrakcie – co najmniej 8 800 zł brutto (również 40 godz. pracy tygodniowo).

Czytaj więcej: Ile zarabiają pielęgniarki, lekarze i salowe? Pensje niższe niż w ustawie być nie mogą

Skąd aż taka różnica w zarobkach?

Skąd tak olbrzymia różnica w zarobkach między osobami, którym proponuje się kontrakty, a tymi, które zatrudnią się na etacie? Zapytaliśmy Marię Saramak, która odpowiada w szpitalu za pozyskanie personelu.

- Różnica rzeczywiście jest duża, ale taka jest polityka kadrowa dyrektora szpitala. Mamy ogromny deficyt pielęgniarek, a dyrekcja liczy, że uda się pozyskać pielęgniarki na umowy zlecenia, choć gdyby ktoś zdecydował się na etat, też byłoby dobrze - odpowiada.

Wyjaśniła, że dyrektor nie mógł zaoferować wyższej pensji za etat, bo musiałby podnieść pensje wszystkim pielęgniarkom, które pracują w szpitalu na etacie. Natomiast w przypadku kontraktu ma wolną rękę.

Czytaj: Przekręt z zarobkami pielęgniarek. Żeby zaoszczędzić "dyrektorzy nie uznają im kwalifikacji"

Mimo niezłej oferty pracy zainteresowanie niewielkie

Dodała, że mimo atrakcyjnych zarobków, zainteresowanie ofertą pracy jest średnie.

- Panie nie chcą u nas pracować, bo to szpital z gruźlicą, praca trudna, ryzykowna - dodała.

Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku od wielu miesięcy ogłasza konkursy ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki. Najnowsza oferta pracy, na którą pierwszy zwrócił uwagę portal pielegniarki.info.pl, może być źle odebrana przez pracujące w Otwocku etatowe pielęgniarki. O ile w ogóle uda się kogoś zatrudnić.

 Polecamy: Pielęgniarki pokazały paski. Widać nawet 2,5 tys. zł "na rękę"

Nowe zarobki medyków. Pytań nie brakuje. NFZ przygotował odpowiedzi, jak płacić po 1 lipca

Pielęgniarek coraz mniej

Dodajmy, że problemy ze znalezieniem pielęgniarek są ostatnio coraz częstsze.

- Do 2030 r. liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się o ponad 36 tys. Z tego powodu za dziewięć lat trzeba będzie zamknąć 482 szpitale - alarmuje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, która jeszcze w czerwcu opublikowała raport w tej sprawie.

Dokument wskazuje strukturę wieku zatrudnionych pielęgniarek i położnych z podziałem na województwa. Zawiera także prognozy dotyczące liczby pielęgniarek i położnych do 2030 r. w ujęciu krajowym z podziałem na województwa.

Czytaj więcej: Raport NIPiP o pracy pielęgniarek i położnych. Jest miażdżący dla systemu. Do 2030 r. zniknie blisko 500 szpitali

Sprawdź: Polski Ład i składka zdrowotna. Rząd szykuje rewolucję. Koniec odliczeń

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum