Szpital zapłaci o 2,5 mln zł więcej za ogrzewanie. "To dwa miesiące leczenia chemioterapią"

Autor: oprac. JKB • Źródło: newslubuski.pl, Rynek Zdrowia24 stycznia 2023 12:00

Według wstępnych szacunków o 82 proc. wzrosną koszty ciepła w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Podwyżka wynika z nowych taryf wprowadzonych przez tamtejszą elektrociepłownię.

Szpital zapłaci o 2,5 mln zł więcej za ogrzewanie. "To dwa miesiące leczenia chemioterapią"
Rosną rachunki za ciepło w placówce szpitalnej. Fot. Shutterstock
  • Ze wstępnych szacunków wynika, że Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze zapłaci o 82 proc. więcej za ciepło
  • - Będzie to podwyżka rzędu 2,5 miliona złotych ok do roku – wskazał Jarosław Sieracki, wiceprezes ds. finansowych w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze dla newslubuski.pl
  • Jak wyjaśnił wiceprezes, szpital szuka oszczędności, ale nie chce przy tym ingerować w komfort pacjentów i pracowników

Szpital zapłaci o 2,5 mln zł więcej za ogrzewanie

Jak informuje newslubuski.pl, od 17 stycznia zaczęły obowiązywać nowe taryfy za ciepło wprowadzone przez elektrociepłownię w Zielonej Górze – odbiorca indywidualny zapłaci o blisko 57 proc. więcej niż dotychczas. Podwyżka dotknie także tamtejszy Szpital Uniwersytecki, bowiem ze wstępnych szacunków wynika, że rachunek za ciepło wzrośnie nawet o 82 proc.

- Wstępne szacunki wskazują, że to będzie podwyżka rzędu 2,5 miliona złotych rok do roku, czyli 82 proc. wzrostu kosztów z tytułu energii cieplnej. Przekładając to na prosty język, dwa miesiące leczenia chemioterapią. Do tej pory płaciliśmy 3 mln rocznie, teraz będziemy płacić 5,5 mln rocznie – powiedział dla newslubuski.pl Jarosław Sieracki, wiceprezes ds. finansowych w Szpitalu Uniwersytecki w Zielonej Górze.

Na wzrost kosztów działalności placówki przełożyły się również  ubiegłoroczne podwyżki minimalnych wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia - nowe stawki płac obowiązują od 1 lipca 2022. 

 - Z tytułu minimalnej pensji dla pracowników, musieliśmy podnieść wynagrodzenia naszym kontrahentom, a to się przekłada na koszty działalności – podsumował wiceprezes.

Szpital obawia się, że pieniądze z NFZ mogą nie pokryć kosztów działalności szpitala w 2023 roku. Placówka szuka oszczędności, lecz nie ma możliwości stałego obniżania kosztów, aby nie ingerować w komfort pacjentów czy pracowników.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze