Szpital zamknął dwa oddziały. Powodem brak lekarzy

Autor: oprac. MP • Źródło: infoilawa.pl/Gazeta Olsztyńska/Rynek Zdrowia15 maja 2022 18:00

Szpital zamknął dwa oddziały: położniczy oraz pediatryczny. Powodem jest brak lekarzy specjalistów. - Kadra medyczna nie garnie się do szpitali powiatowych - przyznaje wicedyrektor placówki Jerzy Kruszewski.

Szpital zamknął dwa oddziały. Powodem brak lekarzy
Szpital w Iławie zamknął dwa oddziały (fot. ilustracyjne) Fot. Shutterstock
  • Powiatowy Szpital w Iławie zawiesił działalność dwóch oddziałów - położniczego oraz pediatrycznego
  • Z powodu braków kadrowych dyrekcja wnioskowała o zamknięcie oddziałów na trzy miesiące
  • Wojewoda zgodził się na zawieszenie w wymiarze miesiąca
  • Czy placówka znajdzie w tym czasie lekarzy specjalistów? - Zawsze zmartwieniem szpitali, zwłaszcza powiatowych, było to, by mieć odpowiednią liczbę kadry medycznej - przyznaje wicedyrektor szpitala Jerzy Kruszewski

Szpital w Iławie zamknął dwa oddziały

Z powodu braków kadrowych Powiatowy Szpital w Iławie zamknął dwa oddziały - położniczy i pediatryczny.

- Szpital złożył wniosek o zawieszanie oddziałów na trzy miesiące. Przekazaliśmy sprawę do NFZ i Fundusz zaopiniował zamknięcie na miesiąc. Stąd decyzja wojewody o zamknięciu właśnie na taki czas - tłumaczy Rynkowi Zdrowia rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

- Szpital ma uzupełnić braki kadrowe, a co będzie po miesiącu, trudno powiedzieć. W uzasadnionych sytuacjach placówka ma prawo do przedłużenia okresu zawieszenia - dodaje.

W Powiatowym Szpitalu w Iławie brakuje lekarzy specjalistów

Cytowana przez "infoilawa.pl" kierownik działu organizacyjnego szpitala w Iławie Żaneta Jończak tłumaczy, że Oddział Pediatryczny został zamknięty na okres od 5 maja do 5 czerwca, zaś Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Pododdziałem Neonatologicznym w części Położniczej z Pododdziałem Neonatologicznym od 6 maja do 6 czerwca.

- Powodem czasowego zaprzestania działalności są trudności z zabezpieczeniem kadry lekarskiej - tłumaczy portalowi Jończak.

"Kadra medyczna nie garnie się do szpitali powiatowych"

Czy placówka w ciągu miesiąca będzie w stanie poradzić sobie z uzupełnieniem niedoboru lekarzy specjalistów?

W rozmowie z Gazetą Olsztyńską wicedyrektor szpitala do spraw lecznictwa Jerzy Kruszewski przyznaje, że problemy kadrowe placówka ma już od dłuższego czasu. 

- Zawsze zmartwieniem szpitali, zwłaszcza powiatowych, było to, by mieć odpowiednią liczbę kadry medycznej, która się niestety do szpitali powiatowych nie garnie - tłumaczy, patrząc optymistycznie w przyszłość.

- Na terenie każdego powiatu liczba lekarzy pediatrów jest całkiem spora. Pracują na przykład w poradniach rodzinnych. Być może uda się, by w jakimś zakresie ci lekarze przyszli do pracy na oddział - dodaje.

Dopytując dyrekcję czy w ciągu miesiąca realne jest pozyskanie brakujących specjalistów, otrzymaliśmy informację z placówki, że "trwają rozmowy z lekarzami i przy pozytywnym nastawieniu obu stron oraz dobrej woli, jest możliwość, iż miesiąc będzie wystarczający na ponowne wznowienie działalności oddziałów".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum