Szpital żąda 25 mln zł za walkę z COVID-19. NFZ odpowiada: wypłaciliśmy prawie 468,5 mln

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP28 października 2021 16:03

Dyrektor szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wysłał do ministra zdrowia wezwanie do zapłaty w wysokości 25 mln zł. Szef resortu odpowiedział, że kwestią rozliczeń zajmuje się NFZ. Fundusz natomiast wylicza: - Wypłaciliśmy prawie 468,5 mln - odpowiada NFZ.

Szpital Uniwersytecki z Krakowa domaga się od ministra zdrowia 25 mln zł. Jest odpowiedź NFZ Fot. Shutterstock
  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie wysłał do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wezwanie do zapłaty na kwotę 25 mln zł za działanie szpitala tymczasowego i walkę z COVID-19
  • Szef resortu tłumaczy, że kwestią rozliczeń zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia i to dyrektor lokalnego NFZ w pierwszej kolejności prowadzi te rozliczenia
  • Małopolski odział NFZ odpowiada, że na walkę z koronawirusem krakowski szpital otrzymał prawie 468,5 mln zł

"NFZ finansuje świadczenia realizowane w szpitalu tymczasowym w Krakowie"

- Małopolski oddział NFZ na bieżąco finansował i finansuje świadczenia medyczne realizowane w szpitalu tymczasowym w Krakowie, którego szpitalem patronackim jest Szpital Uniwersytecki - poinformowała w czwartek, 28 października, rzeczniczka małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień.

Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimu skierowała we wtorek, 26 października, do ministra zdrowia wezwanie do zapłaty 25 mln zł. Ta kwota jest różnicą pomiędzy przychodami, a kosztami, jakie szpital poniósł od października 2020 r. do września 2021 r. w związku z prowadzeniem szpitala tymczasowego.

Szpital w Krakowie odda sprawę do sądu? Dyrekcja wysłała wezwanie do zapłaty

W tym czasie, jak uzasadnia dyrekcja, szpital tymczasowy przy ul. Kopernika w Krakowie, aby mógł funkcjonować, musiał być finansowany ze środków przeznaczonych na podstawową działalność szpitala, jaką jest prowadzenie oddziałów niecovidowych. Wezwanie, z podanym numerem konta szpitala, ma siedmiodniowy termin realizacji.

- Jeżeli w tym czasie przelew nie zostanie zrealizowany, wystąpię na drogę prawną, do sądu - o zabezpieczenie i wypłatę tej kwoty - zapowiedział dyrektor SU Marcin Jędrychowski.

Do sprawy w środę, 27 października, odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski, który zaznaczył, że kwestiami rozliczeń finansowych zajmuje się Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak przypomniał, to dyrektor właściwego oddziału NFZ w pierwszej kolejności prowadzi rozliczenia.

- Jeżeli są jakieś poważne zastrzeżenia i wątpliwości dotyczące bądź to niewłaściwej kwalifikacji, bądź niewłaściwego rozliczenia, jest oczywiście centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, która w takich relacjach jest instytucją odwoławczą - powiedział szef resortu.

Czytaj więcej: Szpital domaga się 25 mln zł. Minister zdrowia odpowiada

Rzeczniczka prasowa małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień poinformowała w czwartek, że małopolski oddział na bieżąco finansował i finansuje świadczenia medyczne realizowane w szpitalu tymczasowym w Krakowie, którego szpitalem patronackim jest Szpital Uniwersytecki.

Takie finansowanie wynika z zarządzeń prezesa NFZ w sprawie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19; zapisy tych zarządzeń regulują m.in. kwestie zasad rozliczeń dotyczących szpitali tymczasowych na podstawie wyceny Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

NFZ: Na walkę z COVID-19 wypłaciliśmy szpitalowi w Krakowie ponad 468 mln 

Do tej pory w ramach wykonywanych świadczeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 małopolski NFZ wypłacił Szpitalowi Uniwersyteckiemu prawie 468,5 mln zł, w tym na:

  • świadczenia realizowane w szpitalu tymczasowym - ponad 47 mln zł,
  • świadczenia związane z leczeniem pacjentów w szpitalu - ponad 330,6 mln zł,
  • dodatki covidowe dla pracowników medycznych - ponad 88 mln zł,
  • dodatki covidowe dla pracowników niemedycznych - 2,7 mln zł.

Rzeczniczka zaznaczyła, że wezwanie do zapłaty nie wpłynęło do NFZ.

Minister Niedzielski, do którego dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego skierował wezwanie, ocenił, że "to nie jest niezwykłą sytuacją, żeby w ocenie podmiotu leczniczego należne środki były większe od tego, co otrzymuje z NFZ".

- Te sytuacje, każda po każdej, są wyjaśniane - zaznaczył minister. Jak wskazał, "w razie zupełnie przeciwstawnych stanowisk jest droga sądowa, która jest wykorzystywana".

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wyjaśnił w środę, że wezwanie skierowane do ministra zdrowia, "ma genezę w decyzjach ministra".

- To minister zlecił szpitalowi realizację zadania dodatkowego, polegającego na prowadzeniu szpitala tymczasowego. Prowadzenie szpitala tymczasowego - mówił dyrektor - nie jest podstawowym zadaniem Szpitala Uniwersyteckiego, a zgodnie z przepisami za wykonanie zleceń trzeba zapłacić - tłumaczył Marcin Jędrychowski, dyrektor.

Wcześniej w tej sprawie dyrektor kierował już monity nie tylko do Ministerstwa Zdrowia, ale i do Narodowego Funduszu Zdrowia i Agencji Ocen Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Jędrychowski wyjaśnił, że deficyt dotyczy szpitala tymczasowego, ale przekłada się na cały Szpital Uniwersytecki - bo to z niego pochodziły środki potrzebne na nieustanne funkcjonowanie szpitala tymczasowego.

Na deficyt składa się głównie - jak wymieniał dyrektor - niedoszacowanie procedur, błędne założenia dotyczące liczby personelu, koniecznego do zajmowania się pacjentami covidowymi. W deficycie tym są także dodatki covidowe, niewypłacane personelowi szpitala tymczasowego od czerwca.

Od 1 listopada oddział chorób zakaźnych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu przy ul. Jakubowskiego ma być częściowo przekształcony w oddział covidowy.

W ten sposób cały szpital, wraz z tymczasowym, staje się szpitalem tzw. drugiego poziomu, dzięki czemu personel szpitala tymczasowego uzyska prawo do dodatku covidowego.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie-Prokocimiu jest teraz ok. 50 pacjentów z COVID-19, w tym 13 wymaga intensywnej terapii. - W tym momencie są wolne łóżka, ale liczba zakażeń rośnie" - wskazał dyrektor.

Czytaj więcej: Szpital wzywa ministra zdrowia do zapłaty. "25 mln w ciągu siedmiu dni, albo sąd"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum