Szpital wojewódzki zmienił nazwę i właściciela

Autor: oprac. JKB • Źródło: Radio Rzeszów, rzeszow-news.pl, Rynek Zdrowia24 stycznia 2023 09:00

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zmienił nazwę na Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Powodem jest zmiana właściciela placówki – od 1 stycznia został nim Uniwersytet Rzeszowski.

Szpital wojewódzki zmienił nazwę i właściciela
W Rzeszowie szpital zmienił nazwę na uniwersytecką. Fot. Shutterstock
  • Od 1 stycznia właścicielem Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie został Uniwersytet Rzeszowski
  • Z tego też powodu była konieczna zmiana nazwy na Uniwersytecki Szpital Kliniczny – nowa nazwa została już wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, wyjaśnia rzeszow-news.pl
  • Uczelnia potrzebowała szpitala, aby kształcić studentów na kierunku lekarskim i rozpocząć budowę szpitala w Świlczy, relacjonuje lokalny portal

Szpital zmienił właściciela i nazwę

Od 1 stycznia 2023 roku Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie przeszedł w ręce Uniwersytetu Rzeszowskiego. Z tego też powodu placówka zmieniła nazwę na Uniwersytecki Szpital Kliniczny, o czym informuje Radio Rzeszów. Zmiana jednak dotyczy wyłącznie nazwy, pozostałe dane nie zmieniają się.

Nowa nazwa została już wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego (20 stycznia), co podkreśla portal rzeszow-news.pl. Ze względu na wprowadzone zmiany, konieczna jest wymiana napisów na budynku szpitala, m.in. na głównym budynku czy też na budynku Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej. Jak wskazał rzecznik USK, wymiana ta zajmie co najmniej kilkanaście tygodni.

Szpital w minionym roku obchodził 135-lecie. Łącznie zatrudnia ponad 1700 osób (w tym 250 specjalistów), a rocznie leczy około 46 tys. pacjentów oraz wykonuje 13 tys. operacji – relacjonuje rzeszow-news.pl.

Dotychczas placówka podlegała samorządowi województwa, ale Uniwersytet potrzebował szpitala, by kształcić studentów na kierunku lekarskim i rozpocząć budowę szpitala w Świlczy. Co więcej, przejęcie szpitala oznacza dla rzeszowskiej uczelni, że będzie mogła ubiegać się m.in. o granty na dodatkowe badania naukowe, podaje Radio Rzeszów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze