×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szpital wojewódzki w Częstochowie ma nowego dyrektora. Poprzedni został odwołany

Autor: oprac. KM • Źródło: Gazeta Wyborcza, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie07 marca 2023 15:10

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie został odwołany. Teraz placówką pokieruje nowy p.o., który - jak podał szpital w informacji prasowej - ma "wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu placówkami medycznymi, w tym w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych".

Szpital wojewódzki w Częstochowie ma nowego dyrektora. Poprzedni został odwołany
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, fot. Shutterstock
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie ma nowego p.o. dyrektora
  • 7 marca został nim Łukasz Połatyński, wcześniej wicedyrektor szpitala w Knurowie
  • Jak informuje szpital, nowy szef lecznicy ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu placówkami medycznymi, w tym w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych

Szpital wojewódzki ma nowego dyrektora. "Zadłużenie wynosi ok. 80 mln zł"

Jak donosi Gazeta Wyborcza, dotychczasowy dyrektor szpitala w Częstochowie - Zbigniew Bajkowski - został odwołany ze stanowiska, które piastował blisko cztery lata, kiedy to - jak zaznaczył w rozmowie z GW - miała miejsce "całkowita metamorfoza" placówki, pod kątem stanu technicznego i kultury pracy. W tym roku miałby zostać sfinansowany z budżetu województwa nowy trakt porodowy. Ministerstwo Zdrowia z kolei sfinansowałoby remont oddziału zakaźnego. Kadencja Bajkowskiego jak dotąd zaowocowała remontami za blisko 150 mln zł, a w następnych latach planowano - jak mówił dziennikowi - kolejne inwestycje za 42 mln zł: budowa nowego traktu operacyjnego i oddziału intensywnej opieki medycznej.

Były dyrektor przyznał jednak w rozmowie z GW, że szpital jest zadłużony na ok. 80 mln zł, ale ten dług nie wzrósł ani nie zmalał od jego przyjścia. Według Bajkowskiego w bieżącym roku szpital mógłby rozpocząć spłatę długu.

Według nieoficjalnych informacji przytaczanych przez Wyborczą powodem odwołania były skargi wpływające na szpital i dyrektora, w tym pacjenckie zażalenia związane z nieczynnym oddziałem laryngologii czy okulistyką bez nocnych dyżurów. Skargi miały płynąć również od pracowników medycznych niezadowolonych ze współpracy z dyrektorem.

Nowy dyrektor z doświadczeniem w pozyskiwaniu funduszy

7 marca częstochowski szpital im. NMP przekazał w komunikacie prasowym, że ma nowego p.o. dyrektora. Został nim Łukasz Połatyński, były wicedyrektor szpitala w Knurowie. Jak zapewnia placówka, ma on "wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu placówkami medycznymi, w tym w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych". Jako wicedyrektor "zrealizował szereg zadań inwestycyjnych oraz rozwojowych". - Przeprowadził między innymi inwestycje na izbie przyjęć, bloku operacyjnym, trakcie porodowym czy oddziale chirurgii - wylicza placówka.

- Jego potencjał opiera się nie tylko na doświadczeniu, ale także wiedzy specjalistycznej, pozyskanej na studiach z zakresu psychologii w biznesie, zarządzania czy na studiach MBA - dodaje.

Połatyński ponadto ma już określone cele do realizacji na nowym stanowisku:

- Pierwszym z nich są nowe działania inwestycyjne oraz dalsza modernizacja Szpitala. Drugim celem obranym przez nowego dyrektora jest budowa i wzmacnianie stabilnej pozycji Szpitala na arenie regionalnej i krajowej, jako ośrodka oferującego specjalistyczne usługi medyczne w aktywnej współpracy ze środowiskiem akademickim oraz biznesowym, jak również jednostkami samorządu terytorialnego, których partnerstwo jest kluczowe dla dalszego rozwoju Szpitala - pisze placówka.

Połatyński jak dotąd podjął decyzję o przeprowadzeniu kompleksowego audytu wszystkich obszarów działania placówki. Po audycie "rozbudowane zostaną założenia strategiczne, które staną się docelowo podstawą dla planowania i realizacji działań rozwojowych Szpitala. Będą one skoncentrowane przede wszystkim na dalszej poprawie jakości usług świadczonych na rzecz pacjentów" - podkreślono w komunikacie szpitala.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze