Szpital wojewódzki na Woli ma być Państwowym Instytutem Badawczym. Ostry sprzeciw radnych
Samorząd mazowiecki jest przeciwny przekształceniu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie na Woli w Instytut Chorób Zakaźnych – Państwowy Instytut Badawczy. Oznaczałoby to m.in. przejęcie majątku samorządu. Radni apelują o dialog.

- Propozycję w sprawie przekształcenia w formie memorandum przekazał w lutym tego roku do władz samorządu Mazowsza minister zdrowia
- Na początku marca podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Sejmiku Wojewódzkiego miała miejsce pogłębiona dyskusja w tej sprawie – członkowie komisji wyrazili swój sprzeciw wobec przejęcia przez resort zdrowia szpitala zakaźnego, o czym informuje Samorząd
- Z kolei 21 marca w trakcie posiedzenia Komisji Zdrowia radni podjęli inicjatywę uchwałodawczą i przyjęli projekt stanowiska Sejmiku
Od dziś ważne zmiany w ZUS dotyczące zwolnień lekarskich
Samorząd nie zgadza się na przekształcenie szpitala zakaźnego
Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, propozycję w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie w Instytut Chorób Zakaźnych – Państwowy Instytut Badawczy przekazał w lutym tego roku do władz samorządu w formie memorandum minister zdrowia.
Z informacji wynika, że 3 marca odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej, na którym poruszono tę sprawę, a w dyskusji wzięli udział:
- dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych,
- dyrekcja szpitala,
- marszałek Adam Struzik,
- przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
Wówczas członkowie sejmikowej komisji jasno wyrazili swój sprzeciw wobec przejęcia przez resort zdrowia szpitala zakaźnego w Warszawie, w istocie poprzez zajęcie przez Skarb Państwa nieruchomości szpitala i nacjonalizację samorządowej placówki ochrony zdrowia – podaje Urząd.
Natomiast 21 marca w trakcie kolejnego posiedzenia radni zdecydowali się podjąć inicjatywę uchwałodawczą – przyjęli stanowisko Sejmiku.
– Przygotowany projekt stanowiska Sejmiku ma charakter wyważony i w istocie apolityczny. Nie chodzi o to, żeby eskalować emocje w tej sprawie, tylko ocenić sytuację merytorycznie. Jestem w stanie sobie wyobrazić taki samorządowy podmiot leczniczy, prowadzący dodatkowo działalność naukowo-badawczą, jako spółkę prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa. Nie trzeba do tego nacjonalizacji szpitala polegającego na przejęciu przez Skarb Państwa całego wypracowanego przez dziesięciolecia majątku, który jest własnością mieszkańców województwa. Pamiętajmy, że my przede wszystkim jesteśmy zobowiązani do reprezentowania interesów pacjentów z Warszawy i Mazowsza – podsumował przewodniczący Komisji Zdrowia Krzysztof Strzałkowski.
Dziś ostatni moment, żeby złożyć ważny dokument w ZUS
Radni przeciwko "nacjonalizacji" szpitala
We wspomnianym projekcie – jak informuje Urząd – wyrażono sprzeciw wobec nacjonalizacji szpitala zakaźnego na Woli, a przy tym podkreślono konieczność zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców województwa mazowieckiego w zakresie chorób zakaźnych. Samorząd apeluje o podjęcie dialogu i rozważenie osiągnięcia kompromisu.
- Apelujemy o podjęcie dialogu i osiągnięcie kompromisu w celu ścisłej współpracy pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Samorządem Województwa Mazowieckiego. Proponujemy utworzenie na bazie obecnego szpitala nowego podmiotu, który w dalszym ciągu prowadziłby działalność medyczną w dotychczasowej skali i rozszerzając swoją działalność naukową byłby wspólnie prowadzony przez samorząd Mazowsza i resort zdrowia. Tym bardziej że mamy dobre przykłady trzech instytucji kultury skutecznie współprowadzonych przez nas jako samorząd regionalny z rządem i osiągających cele wykraczające poza wartości związane z województwem mazowieckim – powiedziała członkini zarządu Elżbieta Lanc.
Warto podkreślić, że Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie jest najstarszą placówką zakaźną w Polsce - powołaną w 1881 roku. Obecnie szpital jest przodującym ośrodkiem leczenia chorób zakaźnych w Europie, realizując zadania na trzech płaszczyznach:
- zapewnienie chorym wysokiej jakości świadczeń medycznych,
- profilaktyka chorób zakaźnych,
- kształcenie kadry medycznej.
W strukturze szpitala jest 8 oddziałów zakaźnych, w tym kliniki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W ramach współpracy z CMKP prowadzone są szkolenia dla specjalizujących się lekarzy oraz lekarzy na stażu podyplomowym. Szpital zawarł także umowę dotyczącą organizacji zajęć dydaktycznych i badawczych z Wydziałem Medycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)