Szpital wojewódzki definitywnie likwiduje dwa oddziały. Reaktywacja interny pod znakiem zapytania

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, Rybnik.com.pl28 listopada 2022 12:40

Dwa z zawieszonych dotąd oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku definitywnie przestaną istnieć. Chodzi o laryngologię dziecięcą i laryngologię dorosłych. Placówka nie może znaleźć specjalistów. Pod znakiem zapytania stoi reaktywacja oddziału internistycznego.

Szpital wojewódzki definitywnie likwiduje dwa oddziały. Reaktywacja interny pod znakiem zapytania
Dwa z zawieszonych dotąd oddziałów WSS nr 3 w Rybniku zostaną zlikwidowane Fot. Andrzej Grygiel/PAP
  • Z powodu braków kadrowych dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku zdecydowała się zlikwidować oddziały laryngologii dziecięcej i laryngologii dorosłych
  • Wciąż niepewna jest także przyszłość zawieszonego od ponad roku oddziału chorób wewnętrznych
  • - Potrzebny jest zespół 5-6 osób, co najmniej 4-5 specjalistów. Do tego rezydent, wolontariusz. To nasza bolączka, ale wynika to głównie z braku ludzi – internistów jest mało - ubolewa w rozmowie z dziennikarzami portalu rybnik.com.pl dr Janusz Kowalski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w rybnickim szpitalu 

Szpital w Rybniku. Dwa oddziały do likwidacji. Przyszłość trzeciego wciąż niepewna 

Dwa z zawieszonych dotychczas oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku zostaną zlikwidowane. Chodzi o laryngologię dziecięcą i laryngologię dorosłych. Placówka, jak przyznał w rozmowie z portalem rybnik.com.pl dr Janusz Kowalski, nie może znaleźć specjalistów.

Wciąż niepewna jest także przyszłość zawieszonego od ponad roku oddziału chorób wewnętrznych. Szansę na jego ponowne uruchomienie Kowalski ocenia na 50 proc. 

- Potrzebny jest zespół 5-6 osób, co najmniej 4-5 specjalistów. Do tego rezydent, wolontariusz. To nasza bolączka, ale wynika to głównie z braku ludzi – internistów jest mało - ubolewa zastępca dyrektora ds. lecznictwa w rybnickim szpitalu.

Do niedawna, przypomnimy, w szpitalu nie pracowały także oddziały chirurgii ogólnej i oddział neonatologii. Także z powodu braków kadrowych. Ostatecznie jednak udało się zabezpieczyć niezbędny zespół specjalistów. 

Zarząd szpitala spodziewa się natomiast większego obłożenia na pediatrii, którą zamierza zawiesić od 1 grudnia placówka w pobliskich Rydułtowach.

- Przyjmujemy pacjentów z całego regionu, ale po zawieszeniu pediatrii, obłożenie w WSS nr 3 urośnie. Już odczuwamy przyrost pacjentów na izbach przyjęć. Nie leczą się w poradniach lekarza rodzinnego, w nocnej pomocy świątecznej, tylko w SOR-ze - zauważył dr Kowalski. 

Podwyżki dobijają finanse szpitali. "Przez pół roku ponieśliśmy 9 mln złotych strat"

Ponadto placówka boryka się z problemami finansowymi, które pogłębiła dodatkowo tegoroczna nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

- Trudno określić, na jakiej podstawie były szacowane koszty takich podwyżek, ponieważ z prostego przelicznika wynika, że podwyżka kosztuje szpital około 1,5 mln złotych miesięcznie. Przez pół roku ponieśliśmy już 9 mln złotych strat na samych podwyżkach pensji. Przyszły rok będzie równie ciężki, a jeszcze słyszymy, że w połowie 2023 roku Ministerstwo Zdrowia szykuje korektę ustawy – mocenia Janusz Kowalski.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze