Szpital w tarapatach. "Miesięczne niedoszacowanie ryczałtu na blisko 3 mln"

Autor: oprac. MP • Źródło: Sejm/Rynek Zdrowia12 kwietnia 2022 15:30

Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wpłynęła interpelacja poselska w sprawie szpitala w Żywcu. - Nie jest w stanie realizować świadczeń medycznych - podkreśla poseł PiS Kazimierz Matuszny. To kolejny już apel w sprawie kłopotów tej placówki.

Szpital w tarapatach. "Miesięczne niedoszacowanie ryczałtu na blisko 3 mln"
Do MZ wpłynęła kolejna interpelacja ws. kłopotów Szpitala Żywiec Fot. Szpital Żywiec
  • W przesłanej do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego interpelacji poseł Kazimierz Matuszny podkreśla kolejne problemy finansowe Szpitala Żywiec
  • - Proszę o podjęcie działań celem rozwiązania poważnego problemu, jaki wynika z racji niedoszacowania wykonywanych w Szpitalu Żywiec usług medycznych - apeluje poseł PiS
  • To kolejna już interpelacja związana z problemami placówki z Żywca/ Wcześniej w sprawie finansowania szpitala o pomoc do ministra zdrowia, prezesa NFZ, wojewody i marszałka apelowała Rada Miejska w Żywcu
  • Posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Pępek apelowała zaś w sprawie wezwania lecznicy przez NFZ do oddania miliona złotych niewykorzystanych środków na pediatrię

Funkcjonowanie Szpitala Żywiec zagrożone? Interpelacja do ministra zdrowia

- W związku z informacjami, jakie otrzymałem od Rady Miejskiej w Żywcu, Rady Powiatu w Żywcu, Rady Gminy Czernichów, Rady Gminy Koszarawa, Rady Gminy Lipowa, Rady Gminy Łękawica, Rady Gminy Łodygowice, Rady Gminy Radziechowy-Wieprz, Rady Gminy Świnna oraz Rady Gminy Ujsoły, składam interpelację w sprawie pilnej potrzeby wsparcia działań zmierzających do zapewnienia dalszego funkcjonowania Szpitala Żywiec - czytamy w interpelacji.

- Bardzo proszę o podjęcie działań celem rozwiązania poważnego problemu, jaki wynika z racji niedoszacowania wykonywanych w Szpitalu Żywiec usług medycznych - dodał poseł.

- Jak wynika z przedstawionej przez dyrektor Szpitala Żywiec sytuacji ekonomicznej, miesięczne niedoszacowanie ryczałtu na oddziale kardiologii wynosi 1 550 000 zł, zabiegów endoprotezoplastyki stawu biodrowego 400 000 zł, diagnostyki obrazowej 200 000 zł, chirurgii onkologicznej 200 000 zł, oddziału położnictwa i neonatologii 200 000 zł, zabiegów endoskopii wraz z poradniami i rehabilitacją pooperacyjną 250 000 zł. Do tego dochodzi brak zapłaty za tzw. nadwykonania - wskazuje Matuszny.

"Szpital Żywiec nie jest w stanie realizować świadczeń medycznych"

Poseł wskazuje, że "kwota stale niskiego ryczałtu dla Szpitala Żywiec wynika zwłaszcza z faktu corocznego przeliczania wzrostu ryczałtu w oparciu o wartości procentowe przy niezmiennych założeniach bazowych".

- Takie przeliczanie ryczałtu nie doprowadzi do wyrównania znacznych rozbieżności, jakie występują w finansowaniu podobnych placówek medycznych w regionie oraz pogłębi istniejące już zadłużenie - podkreśla.

- Dla porównania przelicznik ryczałtowy w roku 2021 na jednego mieszkańca w powiecie cieszyńskim ZZOZ w Cieszynie wynosi 308,73 zł, w powiecie wodzisławskim PP ZOZ w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śląskim wynosi 296,50 zł, w powiecie zawierciańskim Szpital Powiatowy w Zawierciu wynosi 321,06 zł, w powiecie oświęcimskim ZOZ Oświęcim wynosi 291,93 zł, w powiecie suskim ZOZ Sucha Beskidzka wynosi 500,89 zł, a w powiecie żywieckim Szpital Żywiec kwota ryczałtu wynosi 204,62 zł - wylicza poseł.

- Funkcjonujący w regionie Szpital Żywiec z najniższą kwotą ryczałtu w przeliczeniu na jednego mieszkańca nie jest w stanie realizować świadczeń medycznych - dodaje.

Interpelacja poselska w sprawie Szpitala Żywiec

W przesłanej do ministra interpelacji poseł poprosił o odpowiedź na pytania:

  1. Czy Szpital Żywiec może liczyć na zrównanie wartości ryczałtów z innych powiatów (suski, wodzisławski, oświęcimski, cieszyński, zawierciański) i przeszacowanie wartości bazowych ryczałtu z realnym uwzględnieniem nadwykonań z pominięciem automatycznego przeliczania procentowego?
  2. Czy Szpital Żywiec może w najbliższym czasie ponownie zakontraktować świadczone usługi?
  3. Czy Szpital Żywiec może być włączony do świadczeniodawców zakwalifikowanych do II poziomu systemu szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ)?
  4. W jakim trybie wypłacane są obecnie refundacje za udzielone nadwykonania świadczeń medycznych?
  5. Czy, a jeśli tak, to w jakim terminie może nastąpić ponowna wycena procedur kardiologicznych oraz uzyskanie II poziomu referencyjności oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Żywiec?

Apele w sprawie problemów finansowych Szpitala Żywiec

Przypomnijmy, że to kolejna już interpelacja w sprawie problemów finansowych Szpitala Żywiec. 

- Jeżeli nie zostaną podjęte radykalne kroki dające możliwość wsparcia finansowego, może dojść do zamknięcia działalności Szpitala Żywiec - pisała w grudniu 2021 r. Rada Miejska w Żywcu, apelując o pomoc m.in. do ministra zdrowia, prezesa NFZ, wojewody i marszałka.

W styczniu zaś do ministra zdrowia wpłynęła interpelacja poselska w sprawie wezwania przez NFZ placówki do oddania miliona złotych niewykorzystanych środków na pediatrię.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum