Szpital w długach m.in. przez odszkodowania i renty za błędy medyczne

Autor: oprac. JKB • Źródło: Gazeta Pomorska, Rynek Zdrowia11 stycznia 2022 11:00

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu ma finansowe problemy. Dług placówki - jak informował jej dyrektor - to 485 mln zł. Strata wynika nie tylko z bieżącej działalności, ale to również odszkodowania oraz dożywotnie renty za błędy medyczne, które szpital musi wypłacać. O jakich kwotach mowa?

Szpital w Grudziądzu musi zapłacić odszkodowania za błędy medyczne. Fot. AdobeStock
  • Jak podaje "Gazeta Pomorska", szpital w Grudziądzu ma aż 485 mln złotych długów, z czego m.in. 350 mln to same kredyty oraz pożyczki
  • Placówka obciążona jest także sytuacjami sprzed lat, które dotyczą błędów medycznych. Ze względu na decyzję sądu, szpital musiał zapłacić odszkodowania, poza tym płaci również dożywotnie renty
  • Chcąc ustabilizować lecznicy sytuację finansową, dyrektor zapowiedział m.in. program naprawczy

Szpital w długach m.in. przez odszkodowania i renty za błędy medyczne

"Gazeta Pomorska" wymieniła, że zgodnie z danymi na koniec października 2021 roku, zadłużenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu wynosi 485 mln złotych.

Z tej kwoty 350 mln zł to same kredyty oraz pożyczki, natomiast reszta to zobowiązania z tytułu dostaw i usług – w większości nie są to płatności wymagalne.

W rozmowie z "GP" dyrektor placówki Maciej Hoppe wyjaśnił, że cały czas są prowadzone rozmowy z komornikami – wszystko z powodu sądowych decyzji i zobowiązań wymagalnych. Do tej pory uregulowano całość pożyczką z banku w wysokości 92 mln zł.

Jednakże olbrzymim obciążeniem finansowym są sprawy sprzed lat. Chodzi o błędy medyczne zakończone wyrokami sądowymi. "GP" przytacza przykłady:

  • szpitalowi zasądzono zapłatę odszkodowania w wysokości ponad 2 mln złotych z odsetkami i dożywotnią rentę wynoszącą 5 540 zł miesięcznie,
  • z kolei drugi wyrok sądu nakazał placówkę wypłatę odszkodowania w kwocie 1,3 mln zł i dożywotnią rentę 11,7 tys. złotych miesięcznie.

Plan naprawczy na długi szpitala

Dyrektor w rozmowie z "GP" wyjawił, że zostanie wprowadzony program naprawczy w oparciu o współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – celem jest zaciągnięcie kredytu długoterminowego. Zostanie także wprowadzony nowy regulamin organizacyjny placówki.

- Ponadto chcemy urealnić bazę łóżkową do realiów zapotrzebowania i w oparciu o finansowanie jakie gwarantuje kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia – powiedział "GP" dyrektor Hoppe.

Oprócz tego władze szpitalne zamierzają:

  • zoptymalizować bazę infrastruktury;
  • rozbudować monitoring wizyjny,
  • dostosować system pobierania opłat za parkingi (płatności bezgotówkowe) i zmodernizować ten system,
  • poddać modernizacji system p.poż (szacunkowy koszt to 6,5 mln zł).
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum