Szpital w Żywcu zwiększy liczbę łóżek covidowych. Jest powiatowy, ale prywatny

Autor: pwx, PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2021 14:51

Należący do prywatnego operatora InterHealthCanada Szpital Żywiec, pełniący rolę szpitala powiatowego, zadecydował o zwiększeniu w placówce liczby łóżek covidowych o kolejnych 30 - do 72.

Szpital w Żywcu zwiększy liczbę łóżek covidowych. Jest powiatowy, ale prywatny
Szpital w Żywcu zwiększy o 30 do 72 liczbę łóżek covidowych. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne/wizualizacja)
  • Szpital Żywiec to szpital powiatowy, którego operatorem jest prywatna firma InterHealthCanada
  • Szpital działa w ramach tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego. Prywatny partner wybudował szpital, bo nie było na to stać starostwa
  • 42 łóżka covidowe, w tym 12 respiratorowych, które zostały utworzone 15 marca, zapełniły się w kilka dni

"Ze względu na bardzo trudną sytuację epidemiczną w naszym regionie szpital w konsultacji z wojewodą śląskim podjął decyzję o uruchomieniu kolejnych 30 łóżek covidowych" - głosi komunikat placówki.

Dyrekcja szpitala przypomniała, że 42 łóżka covidowe, w tym 12 respiratorowych, które zostały utworzone 15 marca, zapełniły się w kilka dni. Po uruchomieniu nowych łóżek szpital w Żywcu będzie miał 72 łóżka covidowe.

Kolejne łóżka covidowe

"Aby móc udostępnić kolejne łóżka dla pacjentów z ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem, tym razem szpital musiał przekształcić część oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej. Ograniczone zostały przyjęcia na oddział ortopedii" - wskazano.

Szpital zadecydował o zwiększeniu w placówce liczby łóżek covidowych o kolejnych 30.

Otwarte pozostają inne oddziały i poradnie. Izba przyjęć działa w pełnym zakresie - internistycznym, chirurgicznym, pediatrycznym, ortopedycznym i położniczym.

Żywiecki szpital dysponuje w sumie 280 miejscami dla pacjentów.

Szpital Żywiec to szpital powiatowy, którego operatorem jest prywatna firma InterHealthCanada. Szpital działa od kilku miesięcy w nowoczesnym budynku wybudowanym od podstaw przez InterHealthCanada w ramach tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego. Świadczenia dla pacjentów są realizowane w ramach kontraktu z NFZ.

To szpital prywatny wybudowany w formule PPP

Ponad stuletni budynek zajmowany wcześniej przez szpital powiatowy w Żywcu wymagał tak daleko idącej modernizacji, że jego remont był nieopłacalny. Starostwo powiatowe - jako organ tworzący - nie dysponowało środkami na budowę nowego szpitala, nie mogło też uzyskać kredytu na budowę nowego obiektu. Stąd koncepcja wybudowania i funkcjonowania nowego szpitala w oparciu o model partnerstwa-publiczno prywatnego (PPP). To pierwszy taki przypadek w Polsce.

W ramach klasycznego PPP podmiot prywatny, w zamian za sfinansowanie budowy, zapewnia sobie prawo do zysków pochodzących z działalności lecznicy przez określony czas. Po spłacie zobowiązań wobec tego partnera szpital ponownie staje się własnością organu założycielskiego. Idea PPP w ochronie zdrowia polega na tym, że prywatny inwestor buduje np. szpital, wtedy, gdy nie stać na to podmiotu publicznego.

Szpital powstał na działce należącej do powiatu. Partner prywatny zaprojektował go i zrealizował roboty budowlane. Świadczy w nim usługi medyczne na podstawie umowy PPP z samorządem.

Umowę o partnerstwie starostwo i firma podpisały w 2011 r. Budowa rozpoczęła się w 2015 r. Jesienią 2019 r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił InterHealth Canada kredytu na dokończenie budowy szpitala i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Bank podał wówczas, że łączna kwota finansowania wyniosła 140 mln zł.

Szpital kosztował 220 mln zł

Starosta żywiecki Andrzej Kalata powiedział, że budowa i wyposażenie szpitala to koszt 220 mln zł. Do tego należy jeszcze doliczyć ok. 18 mln zł, które dołożył powiat, m.in. budując drogę.

Budynek szpitala liczy cztery kondygnacje. Jego powierzchnia wynosi ok. 18 tys. mkw. Działają w nim oddziały: chorób wewnętrznych, chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej z pododdziałem onkologicznym, ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny, pediatryczny, intensywnej terapii, a także - w innym budynku - rehabilitacyjny.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 35 tys. zakażeń koronawirusem, z czego 150 na Żywiecczyźnie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum