Szpital w Złotoryi wróci pod skrzydła powiatu?

Autor: Radio Wrocław/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2019 09:57

Pogarsza się sytuacja Szpitala Powiatowego im. Andrzeja Wolańczyka w Złotoryi (Dolnośląskie), odkąd został wydzierżawiony prywatnej spółce. Dlatego złotoryjski starosta zdecydował, że chce go odzyskać. Od wielu tygodni prowadzi negocjacje z dzierżawcą i NFZ.

Szpital w Złotoryi wróci pod skrzydła powiatu?
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Starosta Wiesław Świerczyński chce powołać powiatową spółkę i odzyskać wydzierżawiony cztery lata temu szpital. Trwają negocjacje zarówno z dzierżawcą szpitala, który zgodził się zrzec dzierżawy, jak i z ościennymi gminami. Nastroje w gminach są jednak różne, nie wszyscy chcą przystąpić do spółki.

Odbyło się już spotkanie z lekarzami i pielęgniarkami, w czasie którego prosił ich, aby nie składali wypowiedzeń, bo bez personelu nie będą mieli zdolności do kontynuowania kontraktu - wtedy Fundusz może wymówić kontrakt, a do tego nie można dopuścić.

Jak mówi starosta, powiat chce, aby szpital dalej działał, choć być może będzie funkcjonował w innym charakterze niż to było dotychczas, jednak zostaną podstawowe funkcje, które powinny zabezpieczać mieszkańców.

Odkąd szpital został wydzierżawiony nie został tam przeprowadzony żaden remont, nie został też zakupiony nowy sprzęt. Po kontrolach NFZ nałożono karę finansową, a niepokojąca sytuacja kadrowa zmusiła Fundusz do poinformowania prokuratury, zatem może się okazać, że przejęcie szpitala przez powiatową spółkę to dla niego jedyna szansa.

Więcej: www.radiowroclaw.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum