Szpital w Zgierzu z certyfikatem ministra zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2020 19:26

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu otrzymał w środę (22 stycznia) certyfikat akredytacyjny z rąk wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego. Dokument potwierdza wysoką jakość świadczonych usług i możliwość uzyskania większego ryczałtu z NFZ.

Szpital w Zgierzu z certyfikatem ministra zdrowia
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Ministerstwo Zdrowia chce nie tylko - jak do tej pory - płacić za wszystkie świadczenia, ale również stawiać na jakość. Inwestujemy m.in. w rejestry medyczne czy informacje o tym, jak wykonywane są konkretne zabiegi. Narodowy Fundusz Zdrowia na swoich stronach publikuje informacje o tym, jak wygląda jakość leczenia w poszczególnych placówkach - to już jest dostępne np. dla chirurgii onkologicznej i zabiegów usunięcia zaćmy. Mamy też specjalne akredytacje dla podmiotów leczniczych i bardzo się cieszę, że taki certyfikat możemy przyznać szpitalowi w Zgierzu - podkreślił Cieszyński na konferencji prasowej w zgierskiej placówce.

Jak wyjaśniła dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu Agnieszka Jóźwik, Centrum Monitorowania Jakości wydało certyfikat na podstawie dogłębnej analizy działalności medycznej placówki.

- Certyfikat to dodatkowe pieniądze i możliwość zwiększenia ryczałtu z NFZ. W marcu NFZ dokona przeszacowania ryczałtu - jeden ze składników, który brany jest pod uwagę, to certyfikat MZ. Tylko za jego posiadanie dostaniemy ponad 600 tys. zł więcej - zaznaczyła Jóźwik.

W zgierskim szpitalu wiceminister zwiedził też powiększony dwukrotnie i wyposażony w nową aparaturę szpitalny oddział ratunkowy, którego remont kosztował łącznie 8,2 mln zł.

- To inwestycja ze środków Ministerstwa Zdrowia. Szpitalne oddziały ratunkowe są wyjątkiem, ponieważ ministerstwo co do zasady realizuje wyłącznie inwestycje na rzecz podmiotów nadzorowanych przez ministra zdrowia oraz szpitali klinicznych. SOR-y są niezwykle istotne z punktu widzenia każdego szpitala, np. szpital w Zgierzu przyjmuje rocznie ok. 35 tys. pacjentów. To pokazuje, jak duża jest to skala, zwłaszcza że wielu pacjentów trafia tu w stanie zagrożenia życia - zaznaczył Cieszyński.

Wyraził też przekonanie, że w najbliższych latach nie zabraknie środków europejskich na kontynuację podobnych programów dotyczących SOR-ów. - One służą nie tylko pacjentom, ale także lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, którzy codziennie niosą pomoc na oddziale, gdzie zwykle kumulują się najcięższe i najtrudniejsze do rozwiązania problemy - dodał.

Po przeprowadzonych pracach SOR jest jednym z najnowocześniejszych w woj. łódzkim. Remont i doposażenie SOR kosztowały ponad 8,2 mln zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 5,5, mln zł, wkład własny placówki 1,3 mln zł, dofinansowanie ze spółki Inwestycje Medyczne Łódzkiego 700 tys. zł, a dotacja urzędu marszałkowskiego - 600 tys. zł.

- Dla standardu i poczucia bezpieczeństwa, które chcemy zapewnić pacjentom, ważny jest nie tylko sprzęt i aparatura, ale też fakt, że po przebudowie powierzchnia oddziału zwiększyła się o 300 mkw. Początkowo SOR liczył 400 mkw., a obecnie ma ich 700 - podkreśliła Jóźwik.

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum