Szpital w Tucholi bez nocnej i świątecznej opieki, lekarze nie chcą pracować

Autor: pomorska.pl/Rynek Zdrowia • • 25 października 2019 19:00

W sobotę nie będzie lekarzy w opiece nocnej i świątecznej - ta zapowiedź prezesa Szpitala w Tucholi Jarosława Katulskiego z piątku (25 października) zmroziła radnych i sprowokowała ich do dyskusji.

Szpital w Tucholi bez nocnej i świątecznej opieki, lekarze nie chcą pracować
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Problem w tym, że obowiązek sprawowania opieki nocnej i świątecznej w powiecie tucholskim spoczywa właśnie na szpitalu, a nie np. na gminnych przychodniach. - Obecne zasady funkcjonowania tej opieki to „prezent od ministra Radziwiłła”. Potrzebne są zmiany systemowe - apelował prezes Katulski.

Tłumaczył radnym, że lekarze są w szpitalu zatrudnieni na podstawie umów cywilno-prawnych, kontraktów. Mogą samodzielnie decydować, gdzie chcą pracować. - Gdyby byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mógłbym poprzesuwać przydziały - wyjaśnił.

Dodał, że izba przyjęć, szpitalny oddział ratunkowy czy właśnie opieka nocna i świąteczna to oddziały szpitala, gdzie nikt z lekarzy nie chce pracować. Mimo że stawki za dyżury są wysokie.

Radni doszli do wniosku, że trzeba zgłosić problem do Ministerstwa Zdrowia za pośrednictwem posłów i senatora związanych z powiatem tucholskim.

Czytaj: pomorska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum