Szpital w Szubinie świętuje setne urodziny

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2009 14:15

W Szubinie trwają w środę (25 listopada) huczne obchody setnej rocznicy istnienia tutejszego szpitala.

Z tej okazji otwarta została wystawa w Muzeum Szubińskim, poświęcona historii i rozwojowi placówki.  Szpital organizuje pokazy ratownictwa medycznego z otwartymi szkoleniami dla młodzieży, a także dzień otwarty w szkole rodzenia. Obchody mają charakter happeningu.

W pierwszych latach działalności lecznica dysponowała dziewięcioma salami, w których stało 13 łóżek dla chorych. Potem liczba łóżek zwiększyła się do 68. Pacjentami zajmowali się: lekarz, siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, jeden sanitariusz i cztery tzw. pomoce, czyli salowe.

Obecnie szpital ma 105 łóżek, należy do Grupy Nowy Szpital i stanowi jednostkę, wchodzącą w skład NZOZ Nowy Szpital w Nakle i w Szubinie Sp. z o.o. Jednostka powstała przez połączenie dwóch szpitali powiatu nakielskiego: Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Nakle nad Notecią oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szubinie.

– Połączenie placówek, które przez lata rywalizowały, nie było łatwym przedsięwzięciem, ale stworzyło szansę na pełniejsze realizowanie funkcji medycznych dla ponad osiemdziesięciu tysięcy mieszkańców powiatu nakielskiego – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Roślewski, przewodniczący rady nadzorczej spółki.

W nowej strukturze organizacyjnej szpital pracuje od 1 stycznia 2008 r. Specjalizuje się obecnie w chirurgii ogólnej, ortopedii, urologii, w tym laparoskopii i krioterapii, a także w zakresie chorób wewnętrznych, pediatrii i położnictwa.

Placówka ma dwie sale porodowe wyposażone m. in. w wannę z hydromasażem, worki sako. Przy oddziale działają szkoła rodzenia i pogotowie laktacyjne. W oddziale ginekologicznym wykonywane są zabiegi laparoskopowe, histeroskopowe, krioterapia, operacje brzuszne i pochwowe.

Także ratownictwo medyczne szpitala zdobywa w mistrzostwach ratowników wysokie, punktowane miejsca.  

– 25 i 26 listopada to kulminacja obchodów, które rozpoczęły się dwa tygodnie temu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Adam Roślewski. – Jesteśmy w tej placówce niespełna dwa lata i nie zamierzamy zawłaszczać jego historii, ale ważna dla społeczeństwa jest również przyszłość NZOZ Nowy Szpital w Nakle i w Szubinie Sp. z o.o., stąd propozycja otwartej dyskusji na temat opieki zdrowotnej w powiecie z udziałem społeczeństwa, władz samorządowych, pracowników szpitala i organizacji biznesowych – dodaje Adam Roślewski.  

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum