Szpital w Środzie Śląskiej zawiesił działalność większości oddziałów

Autor: JJ, PW, KL/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2015 16:38

Szpital Specjalistyczny w Środzie Śląskiej wchodzący w struktury Polskiego Holdingu Medycznego Polskie Centrum Zdrowia zaprzestał realizowania świadczeń na oddziałach, poza pediatrycznym. Jak szpital informował lokalne władze, powodem jest planowany dostosowawczy remont. NFZ przekazał kontrakt innym, najbliżej położonym podmiotom.

Szpital w Środzie Śląskiej zawiesił działalność większości oddziałów
Zawieszenie wykonywania świadczeń dotyczy chirurgii, oddziału wewnętrznego oraz położnictwa i ginekologii (zdjęcie ilustracyjne)

Od 1 lipca szpital nie realizuje świadczeń medycznych, co potwierdził nam w rozmowie Mariusz Żałobniak, sekretarz średzkiego starostwa powiatowego.

Dokładnie mowa jest o zawieszeniu świadczeń. - Zawieszenie wykonywania świadczeń medycznych przez Polskie Centrum Zdrowia w Środzie Śląskiej dotyczy oddziału chirurgii ogólnej, oddziału wewnętrznego oraz oddziału położnictwa i ginekologii - potwierdził sekretarz.

Pediatria zostaje
Dodał, że PCZ nadal wykonuje świadczenia w zakresie opieki świątecznej i nocnej oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Jak wynikało z wcześniejszych komunikatów, wśród zawieszanych oddziałów szpitala znajdował się także oddział pediatryczny. Jak wyjaśnia sekretarz starostwa, przez najbliższe pół roku mali pacjenci znajdą jednak w szpitalu potrzebną im opiekę.

- Pierwotnie wypowiedzenie umowy przez PCZ do końca tego roku obejmowało także oddział pediatrii. Jednak w wyniku rozmów zarówno starosty powiatu średzkiego jak i wojewody dolnośląskiego oraz NFZ i PCZ wycofano się z zawieszenia działalności szpitalnej opieki pediatrycznej - mówi nam Mariusz Żałobniak.

Umowa NFZ z Polskim Centrum Zdrowia Środa Śląska uległa rozwiązaniu od 30 czerwca 2015 r. Gdyby szpital jej nie wypowiedział, mógł w oparciu o jej warunki leczyć pacjentów do czerwca 2016 r., bo do tego czasu obowiązywał kontrakt zawarty z dolnośląskim NFZ w oparciu o umowy wieloletnie, jakie podpisywały szpitale kilka lat temu.

Powodem - remont
Jak przekazała nam Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, szpital może ponownie stanąć do konkursu na udzielanie świadczeń o ile spełni wszystkie wymagania. Konkursy zapewne zostaną przeprowadzone w I kwartale 2016 r.

W województwie nie każdy powiat ma swój szpital. Bez szpitala są Polkowice.

Szpital nie musiał podawać powodów, dla których wypowiada umowę. Stąd w wypowiedzeniu, jakie dotarło do NFZ nie ma informacji dlaczego spółka zdecydowała się na taki krok. Polskie Centrum Zdrowia Środa Śląska informowało NFZ o zamiarze rezygnacji ze świadczeń już 31 marca br.

Ja wyjaśnia sekretarz starostwa, wypowiedzenie przez szpital kontraktu z NFZ spowodowane było koniecznością dokończenia prac remontowych i dostosowawczych placówki, wynikających z przepisów prawa.

- Mówiąc krótko, szpital nie mógł na żywym organizmie, w trakcie świadczenia usług medycznych, wykonywać koniecznych remontów - mówi Żałobniak. Podkreśla: - To oficjalna informacja, jaką otrzymało starostwo od Polskiego Centrum Zdrowia Środa Śląska Sp. z o.o.

Radni pytali...
NFZ przeprowadził analizę, do jakich szpitali poza Środą Śląską głównie trafiają mieszkańcy powiatu. - I tam przekazaliśmy dodatkowe pieniądze, jakie zostały z kontraktu. Mieszkańcy z powiatu leczyli się głównie w szpitalach we Wrocławiu i Legnicy - powiedziała Joanna Mierzwińska.

Na stronie  dolnośląskiego NFZ podane są najbliższe szpitale, do których - w zależności od oddziału - mogą trafiać mieszkańcy powiatu średzkiego. Te najbliższe położone są w odległości ok. 30 kilometrów, z czasem dojazdu ze Środy Śląskiej wynoszącym około 40 minut.

Na ostatniej sesji rady powiatu, która odbyła się 25 czerwca, Sebastian Burdzy starosta średzki udzielając odpowiedzi radnym na pytania dotyczące sytuacji w szpitalu zapewniał, że jeśli zajdzie taka konieczność, to na drodze sądowej będzie dochodził zapisów umowy z samorządem. Zgodnie z tą umową PCZ do 2020 r. powinien prowadzić działalność szpitalną w czterech oddziałach: chirurgii ogólnej, pediatrii, ginekologii i położnictwa oraz chorób wewnętrznych.

Stawianie takich pytań przez radnych dowodzi, że wśród mieszkańców żywa jest obawa o to czy szpital powiatowy w Środzie Śląskiej będzie nadal udzielał świadczeń w dotychczasowym zakresie po zakończeniu deklarowanego remontu.

- Trudno dzisiaj mówić „co będzie gdyby….” Jeśli zajdzie rzeczywiście taka potrzeba będzie o ewentualnym dochodzeniu roszczeń decydował zarząd powiatu - stwierdza sekretarz Żałobniak.

Czasu coraz mniej
Faktem jest natomiast, że konkurencyjność szpitala, możliwość uzyskania kontraktu, w dużej mierze będzie zależała wkrótce od spełniana wymagań technicznych i sanitarnych, które zostały określone przez ministra zdrowia w rozporządzeniu z 26 czerwca 2012 roku. Lecznice, które nie spełniają wymagań rozporządzenia, powinny dostosować pomieszczenia i urządzenia do 31 grudnia 2016.

Według wyliczeń Związku Powiatów Polskich z minionego roku blisko jedna trzecia szpitali powiatowych nie będzie w stanie spełnić wymogów określonych ustawą o działalności leczniczej, a w konsekwencji zmuszonych zostanie od stycznia 2017 roku zaprzestać działalności medycznej.

Resort zdrowia nie planuje przesunięcia godziny zero. Jak zwracał nam uwagę Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia, w poprzednich latach wprowadzono kolejne zmiany przepisów dotyczące pomieszczeń i urządzeń podmiotów wykonujących działalność leczniczą, wydłużając okresy dostosowawcze do 2016 r.; wcześniej resort zdrowia dawał na to czas do 2012 r.

Z informacji zawartych na stronie internetowej PCZ Polski Holding Medyczny wynika, że prowadzi on 5 szpitali - dwa specjalistyczne we Wrocławiu i oraz szpitale w Środzie Śląskiej, Ziębicach i Górze.

W Górze też wypowiadają
Jak poinformowała nas rzecznik dolnośląskiego NFZ,  30 czerwca umowę na realizację świadczeń szpitalnych w zakresie położnictwa i ginekologii oraz chirurgii ogólnej wypowiedziała spółka Polskie Centrum Zdrowia Góra Śląska, prowadząca szpital powiatowy w Górze.

- Okres wypowiedzenia upływa 30 września. Pod koniec okresu wypowiedzenia niewykorzystane pieniądze ze świadczeń w tych oddziałach zostaną przekazane do innych szpitali, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom - powiedziała Jolanta Mierzwińska.

Umowa w Górze została wypowiedziana w zakresie ginekologii oraz chirurgii ogólnej. Umowa będzie natomiast kontynuowana w zakresie izby przyjęć, chorób wewnętrznych oraz pediatrii. Roczny kontrakt przyznany szpitalowi w Górze wynosił niecałe 8 mln zł, w tym pediatra i choroby wewnętrzne 4 mln zł.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum