RZX/Rynek Zdrowia | 04-04-2018 10:02

Szpital w Pszczynie zwolnił pracowników. Likwidacja potrwa do końca czerwca

W związku z decyzją dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Jerzego Szafranowicza, który 20 marca rozwiązał ze Szpitalem w Pszczynie umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej we wszystkich rodzajach i zakresach, wszyscy etatowi pracownicy Szpitala otrzymali rozwiązania umowy o pracę - poinformowała spółka Centrum Dializa.

Szpital przygotowuje się do likwidacji Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak przypomniała w swoim oświadczeniu, w wyniku decyzji dyrektora Szafranowicza, Szpital w Pszczynie zakończy działalność 30 czerwca br. Do tego czasu musi się zakończyć proces jego likwidacji.

Centrum Dializa zaznacza, że jednym z najważniejszych i najpilniejszych zadań, jakie stało przed dyrekcją placówki, było wręczenie pracownikom wypowiedzeń ze skutkiem na koniec czerwca 2018 r. Stało się tak tuż przed świętami, co pozwala pracownikom na nieskrępowane poszukiwanie pracy w okolicznych placówkach medycznych.

Szpital wysłał też pisma do Śląskiego OW NFZ i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego z informacją, że w najbliższych tygodniach mogą następować przerwy w pracy wszystkich oddziałów szpitala spowodowane tym, że pracownicy rozpoczną wybieranie należnych im urlopów wypoczynkowych.

Wkrótce pierwsze kłopoty dotkną pacjentów poradni przyszpitalnych. W związku z procesem likwidacji szpitala wstrzymane zostaną zapisy do lekarzy, a pacjenci, którzy mają zaplanowaną wizytę u specjalisty po 30 czerwca br. będą najprawdopodobniej musieli ponownie zapisać się w innych poradniach. Szczegółowe informacje będą udzielane przez personel poradni.

Obecnie Szpital w Pszczynie jest niezadłużony i przynosi niewielki zysk. Jak wskazuje Centrum Dializa, w czasie kiedy był zarządzany przez tę spółkę, stał się placówką sprawnie funkcjonującą ekonomicznie.

"Do kasy powiatu wpłacamy rocznie ok 5,5 mln zł, a od 2011 roku spółka wpłaciła do kasy powiatu ok. 29 mln zł tytułem czynszu dzierżawnego. Umożliwiło to prawie całkowitą spłatę zadłużenia w kwocie 35 mln zł wygenerowanego przez wcześniejszych zarządców szpitala. Żaden szpital powiatowy w Polsce nie płaci na rzecz powiatu, w którym się znajduje, większego czynszu dzierżawnego niż Szpital w Pszczynie. Spółka przeprowadziła też w szpitalu inwestycje o wartości ok. 9 mln zł, które podniosły wartość majątku powiatu" - czytamy w oświadczeniu spółki Centrum Dializa.

"Przypomnijmy też, że Szpital w Pszczynie pozostaje w sporze ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, który ciągle nie zapłacił za leczenie 630 pacjentów, mieszkańców Pszczyny i powiatu pszczyńskiego. Procedury kardiologiczne ratujące im życie kosztowały Centrum Dializa ok. 12 mln zł i jak do tej pory NFZ nie uznał za stosowne zwrócić Spółce tych pieniędzy" - przypomina Centrum Dializa.